«В гостях у Гоголя»: враження, спогади, натхнення, мрії про наступні фестивалі

      b_200_0_16777215_00___images_vij7.jpgУ Полтаві відбувся VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя».
     Протягом тижня кращі вистави за Гоголем побачив полтавський глядач. Колективи із Ніжина, Дніпродзержинська, Полтави, Кіровограду, Коломиї, Білої Церкви, Києва презентували своє бачення творів нашого Великого земляка, «оживляли» його безсмертних героїв, говорили на вічні теми. 
     Скільки не велося розмов після цієї важливої для міста мистецької події, головне – щовечора з 1 по 7 квітня повні зали глядачів (бажаючі не пропустити вистави улюблених колективів навіть були готові протягом двох з половиною годин сидіти на східцях), оплески вдячності колективам, натхненні обличчя учасників фестивалю. 
     — Фестиваль — це надзвичайно цікаве спілкування, можливість побачити, як розвивається театральне мистецтво в інших регіонах нашої країни, — поділився враженнями директор Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя, заслужений працівник культури України Олексій Андрієнко. — Головне, що ця мистецька подія цікава нашому полтавському глядачу, вони прагнуть потрапити на ці вистави, а ми у свою чергу робимо усе можливе, щоб запросити кращі колективи. Цього року — це колективи з виставами по Гоголю, різні за назвами й жанрами.
     На сім днів сцена Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя перетворилася на платформу для мистецького спілкування, обміном враженнями та культурного збагачення. Тому, враженнями від цьогорічного фестивалю поділилися учасники з різних колективів. 
    День перший. 
    Честь відкривати VII-й Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» випала господарям гоголівської сцени полтавському театру з його прем’єрною виставою «Ревізор» у постановці заслуженого діяча мистецтв України Юрія Кочевенка. 

b_200_0_16777215_00___images_4revizor4.jpgb_200_0_16777215_00___images_revizormorus.jpgb_200_0_16777215_00___images_2revizor.jpg

 

 

 

 

 

      Але поринути у фестивальні спогади, що ще не відійшли у минулого, хотілося разом з поважним гостем фестивалю, головою Національної спілки театральних діячів України, народним артистом України Лесем Танюком. 
      «Я б хотів подякувати всім акторам, які зараз беруть участь у цьому фестивалі, поставив би їм пам’ятник, адже це люди, які одержують мізерні зарплати, але все одно працюють і вдень і вночі, виходячи на великі теми. Те, що основу фестивалю «В гостях у Гоголя» складають твори Гоголя – генія світової культури, дуже важливо. Ця людини близька нам і сьогодні своїм містицизмом, своїм антипетербузьким настроєм. Держава Гоголя не в Росії, не в Україні, чи Римі, де він провів останні роки життя, вона в театрі. Гоголь – це українська ментальність, всі держиморди, городничі, всі ці герої мають власне українську основу. Те, що театри сьогодні виявляють інтерес до його творів – дуже знаково. Я думаю Гоголь сьогодні стає більш читабельним і в Італії, і в Іспанці, по-своєму, ми виходимо з театральним фестивалем у Полтаві на європейський рівень. У свою чергу, ми намагатимемося докладати зусиль, щоб цей фестиваль проводився щорічно, тому що він талановитий, він дуже яскравий, самобутній». 

b_400_0_16777215_00___images_tanuk.jpg
     

 

 

 

 

 

 

 

 

     

      День другий. 
     «Одруження» від колективу Дніпродзержинського академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки – тонка іронія, прекрасний акторський ансамбль, і як результат — любов полтавського глядача з першої зустрічі. 
«Для акторів дуже відповідально, дуже цікаво зіграти на такому відомому фестивалі, — розповів про свої враження від фестивалю художній керівник дніпродзержинського театру, заслужений діяч мистецтв України Сергій Чулков. — Ці стіни бачили дуже хороші спектаклі, склалися певні традиція в стінах вашого театру. Наш спектакль «Одруження» йде з успіхом в рідному місті і там, куди б не приїжджали, нас прихильно приймає публіка. Ми постійно живемо театром, докладаємо зусилля, щоб придумати якісні театральні речі, залучити глядача. Це довголітня складна робота. Ми не можемо скаржитися на відсутність уваги глядача. Що довів і наш приїзд до Полтави. Сьогодні вони нам влаштували дуже теплий і привітний прийом».
Найшли спільну мову з полтавським глядачем і актори дніпродзержинського театру: «Є поняття, як любов з першого погляду, так у нас це – любов з першого дихання, коли виходиш на сцену, — поділився секретом Олег Волощенко, виконавець ролі Кочкарьова. — Ти не бачиш зал, ти його прощупуєш. І відчуваєш, що сьогодні ви заодно! І це відбулося з полтавським глядачем. Настільки тепло, душевно, як вдома».

b_200_0_16777215_00___images_2zhenitba.jpg

b_200_0_16777215_00___images_5akterudnepr.jpgb_200_0_16777215_00___images_6zhenitba.jpg

 

 

 

 

 

      

      День третій.
     З радістю та теплотою у серці зустріли у Полтаві Ніжинський академічний обласний український драматичний театр ім. М. Коцюбинського з музичною виставою «Ніч перед Різдвом». Художній керівник, заслужена артистка України Алла Соколенко розповіла про Полтаву, дружбу між колективами та єднання у складні для країни часи.
     «У полтавському театрі такі хлібосольні люди, нас так ніде не зустрічають, як у вас, це так зворушливо, — поділилася враженнями після вистави Алла Василівна. — Подяка велика за це керівництву театру та області. Видно, що ці люди настільки люблять театр, що багато роблять для нього. У тяжкі воєнні роки, багато хто відмовляється проводити фестивалі, і нам забороняли у Ніжині, але ми розуміємо наскільки зараз це потрібно. Ми всі плачемо, йдемо у волонтери, відправляємо синів на війну, але театр залишається тією емоційною відрадою, розрядкою, де можна набратися сили. Нам треба співати українських пісень, згадувати, що ми сильна нація, що в нас споконвічні традиції, культура. Тому, нам близька Полтава по духу, нам близький цей фестиваль, тут наші однодумці, ми із задоволенням приїдемо до вас, і вас запросимо на гостини до Ніжина».

b_200_0_16777215_00___images_10nich.jpgb_200_0_16777215_00___images_6nich.jpg

b_200_0_16777215_00___images_9nich.jpg 

 

 

 

 

   

     День четвертий. 
     Колектив Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького презентував полтавському глядачу мюзикл «Сорочинський ярмарок». Своїми враженнями від гостин на гоголівській землі поділився головний режисер цього театру Євген Курман.
     «Відчувається колосальна вдячність глядачів, — розповів Євген Васильович. — Ми дуже відповідально поставились до цієї поїздки на фестиваль, тому що наші театри розуміються і дружать між собою. А коли їдеш до дорогого гостя, намагаєшся прибути до нього в найкращій формі. Театр повинен бути сучасним, навіть, якщо живе у музейній формі, говорити про сучасне.Найбільше нам хотілося, щоб у Полтаві така наша театральна лексика була зрозумілою, сприйнятою. Сподіваємося оплески для нас були щирими, тому чекаємо на нову зустріч з вами».

b_400_0_16777215_00___images_4_rvitnja1.jpg
     

 

 

 

 

 

 

 

 

      День п’ятий. 
     «Вій» Коломийського академічного обласного драматичного театру ім. І. Озаркевича став виставою, що відкрила полтавцям містичного Гоголя, його фантазійний світ, глибоку психологію образів. Такий Гоголь – це особливе дійство, сакральне, де кожне слово, кожен жест, кожен погляд, відбивається на загальній картині дійства. Вистава настільки справила враження на полтавських глядачів, що вони влаштували колективу коломийського театру овації. Не могли ділитися враженнями після вистави і самі актори, настільки вони віддалися без лишку своїй справі, оголили душу, створили ту атмосферу, яка надовго запам’ятається справжнім цінителям театрального мистецтва.
      — Дуже важко говорити після цієї вистави, ми намагалися передати полтавцям найсокровенніші переживання, — поділився емоціями актор театру, виконавець ролі Хоми Брута Василь Швець. — Кожна зустріч з полтавцями – це радість, це щирі емоції, це єднання на всіх рівнях. Для нас полтавський театр – це друзі, до яких ми радо їдемо, і яких чекаємо на своїй землі. Нехай такі зустрічі будуть частіше, адже від них народжуються нові переживання, з’являється творчий запал.  

b_200_0_16777215_00___images_vij5.jpgb_200_0_16777215_00___images_vij10.jpg

b_200_0_16777215_00___images_vij11.jpg     

 

 

 

 

     

       День шостий.
      Вперше на гостини до Гоголя завітав на VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва колектив Київського академічного театру на Подолі. Для Полтави – це подія, а чи було це подією для самого колективу, розповів режисер-постановник фестивальної вистави «Мертві душі» заслужений артист України Ігор Славинський: «Для нас — це подія, адже кожен театр не повинен засиджуватися на одному місці. Я просто захоплений тим, як нас приймають організатори фестивалю і глядач. Ваш фестиваль потрібно розширювати, запрошувати закордонних гостей. Адже, при всіх складнощах нашого сучасного життя, публіка йде в театр, радує, що це «живе» мистецтво необхідне глядачеві. Полтавська публіка – досвідчена, розуміє про що йде мова. Всі жарти акторів тонко відчуває, підхоплює, це дає простір для імпровізації. Тому, ми надзвичайно раді, що так стали зірки і ми у вас в Полтаві». 

b_400_0_16777215_00___images_mertvi_dywi2.jpg
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       День сьомий
       В останній день фестивалю — дві вистави від колективу Київського академічного музично-драматичного театру ім. П. Саксаганського (м. Біла Церква). Вдень для бійців АТО та волонтерів показали концертну шоу-програму «Ми – українці!», а вже ввечері — виставу «Майська ніч, або Чудеса у решеті». Своїми спостереженнями і міркуваннями з приводу фестивалю «В гостях у Гоголя» поділився режисер-постановник цієї вистави В’ячеслав Стасенко.  
       — Зазвичай на фестивалі ми спілкуємося, бачимо один одного, обмінюємося думками. А цей фестиваль особливій, бо зібрав твори Гоголя. Глядачі, режисери, актори побачили, що Гоголя можна по-різному ставити, в різних жанрах, але головне — всі трактовки звучать сучасно. Значить фестиваль і далі буде розвиватися, а твори Гоголя й надалі нестимуть добро. Не дарма ж люди все ж ходять до театру, значить він допомагає, лікує, дає їм те, чого вимагає їхня душа». 

b_400_0_16777215_00___images_majska_nich1.jpg
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Надія на зустріч на наступному фестивалі
       Фестивальні гостини 2015 року завершилися, але залишився шлейф приємних спогадів не лише у душах учасників цього театрального дійства, а й організаторів, глядачів, друзів, всіх тих, хто доклав максимум зусиль, щоб він відбувся. VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» за сім квітневих днів став об’єднуючою платформою, де панувала творчість, натхнення, мистецтво, театр.  
        — Я був на кожній виставі, — розповів голова оргкомітету фестивалю, начальник управління культири Полтавської обласної державної адміністрації Геннадій Фасій. — Вони всі були різні — і сучасні, і модернові. Але головне, що Гоголь залишається з нами, він нам близький, що є люди, які готові підтримувати культуру і мистецтво в місті та області, є допомога на всіх рівнях. Та найголовніше те, що всі залишилися задоволені проведенням фестивалю, як учасники, так і глядачі, тому побажання на сьогоднішній день для фестивалю «В гостях у Гоголя». одне — щоб був і восьмий фестиваль, і всі наступні

Джерело: "Полтавський вісник", № 16 (1344), 17 квітня 2015. Ольга Коваленко, с. 13.