Фестивальний тиждень з гоголівськими героями

b_200_0_16777215_00___images_gogolvidkruttia.jpg       У Полтаві зустрічали театральні колективи з різних куточків Україна на сьомий фестиваль «В гостях у Гоголя» 
      Різні трактовки одного – сучасного Гоголя
     Театральна весна у Полтаві ознаменувалася проведенням VII Відкритого регіонального фестивалю театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» на базі Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя. Не зважаючи на те, що останні три роки доводилося відміняти проведення цієї мистецької події, цього року у день народження Гоголя 1 квітня він стартував прем’єрною виставою господарів фестивалю «Ревізор».
       Цьогоріч на гостини до Гоголя було запрошено колективи з Ніжина, Дніпродзержинська, Кіровограду, Коломиї, Білої Церкви та Києва. Всі вони показали «свого» Гоголя на сцені полтавського театру, зіграли різні трактовки творів цього письменника на одній сцені. Організатори фестивалю подбали, щоб кожного дня протягом тижня у Полтаві гралися вистави за різними творами, щоб вони були різножанровими, але цікавими полтавському глядачу.
     Фестиваль – це завжди подія для міста, адже культурне життя пожвавлюється, відбуваються цікаві зустрічі з митцями з різних куточків нашої держави. Зустрічі стали для багатьох глядачів регулярними, щоденно зал обласного театру був заповнений шанувальниками театрального мистецтва. Нові емоції, новий Гоголь, але щодня актуальний, співзвучний настроям сучасних глядачів.
     Кожен день фестивалю – окрема сторінка сучасного театрального життя країни
     Першого дня фестивальна публіка мала змогу оцінити нове творіння гоголівців – виставу «Ревізор». Втілив безсмертний сюжет на сцені заслужений діяч мистецтв України, режисер Юрій Кочевенко. Ця трагікомедія стала стартом гоголіани, що тривала цілий тиждень, втіленням Гоголя, в якого поруч живе жарт і трагічні людські долі, де кожного дня по нашу душу може прийти «ревізор».
Вперше учасниками фестивалю став колектив Дніпродзержинського академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки.   «Одруження» - вистава, що має шлейф участі та нагород декількох всеукраїнських театральних фестивалів, опинилася під прискіпливою перевіркою полтавського глядача. Овації після спектаклю, реалістична гра акторів (Агафья Тихонівна – Анна Бахмут, Подкольосін – Геннадій Василенко, Кочкарьов – Олег Волощенко та інші), неперевершена атмосфера світу гоголівських героїв – саме таким був другий фестивальний день. Трактування п’єси режисером (заслужений діяч мистецтв України Сергій Чулков) у виконанні акторів цієї трупи вирізнялося легкістю комедійного жанру та гармонійним акторським ансамблем.
       У третій день фестивалю «В гостях у Гоголя» на сцені полтавського театру відбулася «Ніч перед Різдвом» Ніжинського академічного драматичного театру ім. М. Коцюбинського. Це була своєрідна музична версія Миколи Гоголя, в яку режисер-постановник (заслужена артистка України Алла Соколенко) вплела українські народні та сучасні пісні. Своєрідна інтерпретація історії кохання, заради якого Вакула (Дмитро Пономаренко) здатен заключити договір із Чортом (Олександр Репях), нагадує веселі народні гуляння. Такий собі український лубок. Дійство сповнене танцями і піснями, адже яке свято без українських традицій!
Феєричне дійство, де переплелися реальність та сон, де була і гоголівська містика, і гоголівський образ українського народу, і сарказм, і осучаснення «Сорочинського ярмарку», показали актори Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького. Ця вистава вже два роки «живе» у репертуарі цього театру у постановці головного режисера Євгена Курмана (який, до речі, у Полтаві зіграв і роль кума Цибулі).
         «Сорочинський ярмарок» - мюзикл, в якому режисер виводить на перший план образ народу, який хоч і бере масою, дає право кожному мати своє унікальне обличчя. І такими унікальними стають Гриць (Олександр Ярошенко) та Параска (Олеся Бушмакіна). Але, як виявляється з трактовки режисера, в цьому житті нас постійно підштовхує до вчинків якась невидима сила. У цій постановці – Чорт (Євген Скрипник) не капосний, а той, що прагне, напускаючи людям в очі туману, відкрити їм очі на щось важливіше. 
       Після такого веселого «ярмаркового» гармидеру, 5 квітня – філософія буття, містика, роздуми над гріховністю душі. «Вій» Коломийського академічного драматичного театру ім. І. Озаркевича став ще однією виставою, що відкрила полтавцям містичного Гоголя, його фантазійний світ, глибоку психологію образів. Звикши до гоголівської сатири за чотири дні фестивалю, п’ятий день виявився емоційним потрясінням. Після вистави (режисер Сергій Павлюк) – бурхливі овації, але через призму глибоко переосмислення складного внутрішнього світу головного героя Хоми Брута у виконанні Василя Швеця. За три ночі Хома переживе жахіття видінь, «зустріч» з потойбіччям, посивіє, втратить душевну рівновагу. Пітьма у цій виставі ніби поглинає душу головного героя, але еволюція його образу протягом дії стає стрижнем розвитку драматургічної дії. 
       Продовженням роздумів на тему людської душі стала вистава «Мертві душі» (режисер – заслужений артист України Ігор Славинський) Київського драматичного театру на Подолі на шостий день фестивалю. Світ людей-примар з вибіленими обличчями, зосередженість на скуповуванні «мертвих душ», пошук вигоди для кожного гоголівського героя ще раз нагадало реалії сьогодення. Режисер вибудовує дію епізодично, підкреслюючи думку, що за шаленством сьогоднішнього світу люди взагалі забули про душу…
На завершення фестивалю «В гостях у Гоголя» - Гоголь у жанрі музичного сатирично-алегоричного феєрії-детективу «Майська ніч» від Київського академічного музично-драматичного театру ім. П. Саксаганського (м. Біла Церква). Режисер вистави В’ячеслав Стасенко взяв на себе сміливість зробити інсценізацію Гоголя і наповнити українськими піснями, але вже у сучасних ритмах. Така трактовка «Майської ночі» перетворилася у саксаганців на «Чудеса у решеті», де всі події проходять ніби у казковому сні. Така круговерть чудасій могла статися лише однієї ночі.
       «Держава Гоголя – у театрі!»
        За сім фестивальних днів перед глядачем пройшли майже всі герої гоголівських сюжетів. 7-й фестиваль «В гостях у Гоголя» показав, що прочитання Гоголя може бути різним, але його думки залишаються співзвучними часу, епохам, лунають крізь віки, відкриваючи життєві істини. Цієї думки і спеціальний гість фестивалю, людина-легенда у театральному світі - голова Національної спілки театральних діячів України, народний артист України Лесь Танюк: «Гоголь близький нам і сьогодні своїм містицизмом, своїм антипетербузьким настроєм. Держава Гоголя не в Росії, не в Україні, чи Римі, де він провів останні роки життя, вона в театрі!» А театр, як говорив сам Гоголь, – «це зовсім не дрібниця і анітрохи не порожня річ,... це кафедра, з якої можна сказати світу багато добра!».

Джерело: "Коло", № 16 (669), Ольга Коваленко, 16-22 квітня 2015. с. 13.