Людина — театр

b_200_0_16777215_00___images_ivakinbenefis.jpg

Шановний Валерію Олександровичу! Щиро вітаємо Вас з Днем народження! Від усього серця зичимо Вам здоров’я, оптимізму і сили духу! Ви – людина театру, Ви завжди з театром, а театр завжди з Вами. Любимо,шануємо і пам’ятаємо – ваші гоголівці.

Заслужений артист України Валерій Олександрович Івакін – є легендою театру ім. М.В.Гоголя і впродовж 30 років був окрасою полтавської сцени. Мабуть, це невипадково, адже його учителем, наставником була найкраща учениця та дружина Леся Курбаса - Валентина Чистякова. З перших кроків на сцені він привернув увагу полтавського глядача. Його неспокійна душа постійно прагнула дії, змін, перетворень, прагнень висоти. Та й не дивно, адже поруч були прекрасні артисти старшого покоління – колеги,прискіпливі й відповідальні, котрі задавали тон, та й така ж сама енергійна творча молодь. В цій атмосфері шліфувалася майстерність, вирізблювалися творчі орієнтири.
    В творчому доробку артиста більше ста ролей та епізодів, брав участьу масових сценах, бо то був час, коли всі артисти театру, незалежно від статусу, сьогодні грали роль, а завтра виходили і в хорах, і в пластичних та танцвальних сценах, і просто в масовці. Адже професійні вимоги до артиста музично – драматичного театру дуже високі, це – артист -універсал. В юності Валерій Олександрович грав молодих героїв – сучасників, таких як Олаві в «Юстині»

b_400_0_16777215_00___images_ivakin1.jpg

Х.Вуолійоккі «Юстина». Ріккі – Л.Михайліченко, Олаві – В.Івакін
Грав у виставах для дітей , таких як «Казка про злих брехунів» Ю.Проданова та Б.Бреєва

b_200_0_16777215_00___images_ivakin2.jpg
      Ю.Проданов та Б.Бреєв « Казка про злих брехунів». Коваль – В.Голуб,Солдат – О.Шеремет,Настя – Ф.Дудник, Скоморох – В.Івакін.

В його доробку тагічні ролі в західній класичній драматургії, такі як Освальд в славетних «Привидах» Г.Ібсена
 b_400_0_16777215_00___images_ivakin3.jpg

Г.Ібсен «Привиди». Освальд – В.Івакін, фру Альвінг – М.Іванова.

Але найбільшої слави зазнав Валерій Олександрович як виконавець ролі Голохвастова в комедії М.Старицького «За двома зайцями» ( режиссер – Р.Валько). В ній він грав з 1986 по 2003 рік, більше 200 вистав! Його незмінно партнеркою була Катерина Філатова (Ваколюк).
b_200_0_16777215_00___images_ivakin4.jpg

М.Старицький «За двома зайцями». Голохвостий – В.Івакін, Проня – К.Філатова.

Не можна не сказати про ролі В.Івакіна в гоголівському репертуарі. Перша роль в ньому – Тиберій Горобець в інсценізації М.Кропивницького «Вій» ( постановка 1979 р., режиссер – Б.Прокопович)
b_400_0_16777215_00___images_ivakin5.jpg

М.Кропивницький «Вій» (за М.Гоголем). Сцена з І дії. Тиберій Горобець – В.Івакін ( в центрі).

В 1995 р. театр звернувся до гоголівського «Ревізора» і в ролі Івана Олександровича Хлестакова новими гранями заблищав талант артиста. А Городничого зіграв Віктор Мірошниченко ( він же й постановник вистави). Це був просто шалений дует!

b_400_0_16777215_00___images_ivakin6.jpg
Городничий – віктор Мірошниченко, Хлестаков – В.Івакін.

І, нарешті, артист зіграв і самого Миколу Васильовича Гоголя у «фірмовій» виставі нашого театру «Ніч перед Різдвом». Автор сценічної адаптації повісті і постановник – В.Кашперський, композитор – В.Скакун.

b_300_0_16777215_00___images_ivakin7.jpg

М.Гоголь «Ніч перед Різдвом». В ролі автора – В.Івакін.

Ця робота артиста вийшла далеко поза межі полтавської сцени. Гоголь Івакіна об’їздив багато країн у складі делегацій, які представляли Полтавський край, відкривав Національний Сорочинський ярмарок, вітаючи шановних і високих гостей на Полтавщині.

В безсмертній «Наталці Полтавці» ( постановка 1994 р., режисер В.Кашперський) Валерій Івакін створив образ Возного . Його Возний не схожий на старого маразматика. Це міцний зрілий чоловік, який щиро кохає Наталку і прагне одружитися з нею. То ж і рішення поступитися звучить драматично, і вчинок Возного – вчинок благородної люблячої людини.
b_400_0_16777215_00___images_ivakin9.jpg
     І.Котляревський «Наталка Полтавка». Возний – В.Івакін.

Так само нетрадиційно вирішений образ пекельного судді Еака у виставі «Енеїда» ( постановка Ю.Кочевенка, 1998 р.), та і вистава ця була була незвична практично позбавлена фарсу та бурлеску, в ній звучали ноти непідробного трагізму, це була розмова про сьогодення, про вибір, який стоїть перед кожним з нас.
b_150_0_16777215_00___images_ivakin10.jpg
      І.Котляревський «Енеїда». Еак – В.Івакін

Актор широкого діапазону, Валерій Олександрович Івакін переконливий як у драмі, так і в комедіі. Ним створено цілу низку образів в музичному репертуарі театру.
b_300_0_16777215_00___images_ivakin15.jpg
      І.Кальман «Королева чардашу». Князь Леопольд Воляпюк – В.Івакін, Сільва Вареску – М.Томм

b_150_0_16777215_00___images_ivakin12.jpg
      І.Кальман «Циган прем’єр». Графиня Ірині – М.Іванова,Граф Естрагон – В.Івакін

Вражаючою роботою стала роль Карла V Валуа в мюзиклі Г.Татарченка та Ю.Рибчинського «Біла ворона».
b_300_0_16777215_00___images_ivakin25.jpg

Г.Татарченко та Ю.Рибчинський «Біла ворона».Карл Валуа – В.Івакін,

b_300_0_16777215_00___images_ivakinbilavorona10.jpg
Г.Татарченко та Ю.Рибчинський «Біла ворона».Диявол – Н.Шульга, Карл Валуа – В.Івакін.

Ще довго можна було б вести перелік образів, створених артистом, та наостанок хотілося б сказати, що Валерій Олександрович причетний і до перших спроб створення на ОДТРК «Лтава» художніх телефільмів. За бажання, на нашому сайті можна переглянути телефільм «Бенефіс», режиссер – Алла Гусак, оператор – Дмитро Стариков.

В усіх часто нелегких життєвих ситуаціях Валерій Олександрович є оптимістом. Він завжди в курсі мистецьких новин, поруч нього вірні і турботливі друзі, які завжди готові підставити надійне плече, він освоїв комп’ютер і ми маємо надію, що артист напише спогади про своє яскраве і насичене творче життя, які матимуть величезне значення для молодих акторів і будуть цікавими для всіх шанувальників театру.

Єлизавета Орлова