У Полтаві провели десятий ювілейний фестиваль «В гостях у Гоголя»

Протягом тижня на сцені Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Гоголя панувала атмосфера театрального свята та творчого спілкування, адже гоголівці вже вдесяте проводили Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя». Розпочався мистецький форум 27 березня у Міжнародний день театру і тривав до 1 квітня – Дня народження Великого нашого земляка Миколи Гоголя, ім’я якого носить полтавський театр.

Розпочали ювілейний фестиваль господарі – 27 березня. До уваги глядачів гоголівці запропонували Урочистий святковий театралізований концерт (режисер – заслужений діяч мистецтв України Владислав Шевченко), де господарем свята став сам Микола Васильович (актор – Богдан Чернявський). Відсвяткувати цю подію митцю допомогли кращі вокалісти театру, у концерті прозвучали улюблені пісні полтавської публіки. Вшанували цього дня і ветеранів театру, які прийшли на свято до гоголівців.

Урочисту мить відкриття ювілейного фестивалю розділив з колективом полтавського театру заступник голови Полтавської облдержадміністрації Микола Іванович Білокінь. То ж, у професійне свято не обійшлося і без подарунків – колектив театру було нагороджено Подякою Полтавської обласної ради, працівників – Грамотами Полтавської облдержадміністрації, обласної ради та Департаменту культури та туризму Полтавської ОДА.

Ще однією довгоочікуваною подією стала прем’єра вистави за Гоголем, яку колектив полтавського театру приурочив спеціально до ювілейного фестивалю і зіграв її у другий фестивальний день. «Страшна помста» - вистава, що стала спільною роботою гоголівців та постановочної групи режисера Сергія Павлюка, балетмейстера Юрія Бусса, хормейстера Ружени Рубльової, художників Сергія та Наталії Ридванецьких, викликала неабиякий інтерес у публіки, відкрила глибоку змістовність Гоголя у поетично-філософській концепції режисера.

Не могло мистецьке свято на Полтавщині відбутися без Національної оперети України, колектив якої три роки поспіль бере участь у фестивалі «В гостях у Гоголя». Цього року колектив зі столиці представив на суд полтавського глядача концертну програму «Spring melodies» («Весняні мелодії»). Режисер-постановник концерту народний артист України Богдан Струтинський запропонував шанувальникам цього жанру кращі арії класичного і сучасного музичного репертуару. У концерті прозвучали номери з «Графині Маріци», «Циганського барону», «Летючої миші», «Сільви», «Нотр-Дам де Парі», «Привида опери», «Моцарта» та багато іншого у виконанні кращих солістів театру.

Далі фестивальну естафету підхопив Чернігівський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т. Шевченка. На гоголівський фестиваль цей колектив запропонував сучасне переосмислення відомої повісті Микола Гоголя «Вій». У трактуванні сучасного драматурга Наталії Ворожбит, за якою здійснив постановку режисер – заслужений артист України Андрій Бакіров, це документальна драма, де залишається фабула від класика, а сюжет трансформується до реалій сьогодення. Залишаються незмінними лише загальнолюдські істини і надзавдання вистави, яке у чернігівців вийшло донести до глядачів. Як наслідок, у фіналі кожен розуміє, що не важливо якими мовами ми говоримо, ми повинні чути одне одного, розуміти на емоційному рівні, залишатися небайдужими до інших, молитися за інших, щоб і нашим рідним стало краще на тому світі, відпустити злість і зробити те, що підкаже тобі серце.

Вже наступного дня, також «Вій», але від колективу Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім. І.Кочерги у режисерській інтерпретації заслуженого артиста України Петра Авраменка. Масштабне масове дійство у жанрі народної бувальщини з вкрапленнями містерії стало показом Гоголя-містичного, місцями страхітливого, навіть ритуального. Козацькі забавки, ярмарок, купальські ігрища, русалки, пісні та танці майоріли перед очима глядачів, створюючи загадкову атмосферу. Був і Хома, і його страждання, і його омивання, і політ Панночки, і Вій, який вийшов до всіх прямо із глядацької зали… Видовищно, інколи смішко, інколи страшно… Але все за Гоголем.

Завершився фестиваль виступом Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру виставою «Інкогніто із…» за твором М. Гоголя «Ревізор». Особливістю миколаївської вистави стала оригінальна трактовка у жанрі музичної фантазії. Це додало постановці (режисер – Віталій Манжелій) легкого, водевільного характеру.

Але головною особливістю фестивалю стало те, що всі дні полтавський театр ім. М.Гоголя був вщент заповнений глядачами. Це лише доводить, що Гоголь – актуальний, цікавий сучасному глядачу, спонукає сучасних театральних творців переосмислювати його думки, доносити прості істини нам сьогоднішнім.

Десятий ювілейний фестиваль завершився, але у пам’яті організаторів залишаться теплі зустрічі та обмін досвідом, у пам’яті глядачів – прекрасна гра акторів, у пам’яті учасників – щирі слова вдячності та овації глядачів!

До наступного ХІ Відкритого регіонального фестивалю театрального мистецтва «В гостях у Гоголя».

ОЛЬГА КОВАЛЕНКО,
керівник літературно-драматургічної частини