Пішов з життя режисер Віталій Кашперський

b_1200_700_16777215_00_images_2021_04_01_kashperskyi.jpeg

Болюча і надзвичайно сумна звістка... На 85-му році пішов з життя талановитий режисер, викладач, наставник, друг, ветеран театру заслужений артист України Віталій Степанович Кашперський... Він до останнього дня цікавився життям театру, телефонував, приходив на прем'єри, розповідав цікавинки з історії театру.

Віталій Степанович Кашперський був головним режисером Полтавського театру ім. М. Гоголя з 1989 по 1996 рр. За життя здійснив 64 постановки. Одна з його вистав "Ніч перед Різдвом" "живе" понині в нашому театрі, радуючи глядачів.

Сумуємо... Зберігатимемо світлу пам'ять...

Співчуття рідним на близьким...

"В 1967 році на афіші театру з’являється прізвище Віталія Кашперського. Випускник Київського театрального інституту імені І.К. Карпенка-Карого, закінчивши навчання на акторському та режисерському факультетах, до початку роботи в Полтаві вже мав творчий досвід в Житомирському обласному театрі.

Творче життя Віталія Степановича в Полтавському театрі склалося вдало і було успішним і яскравим. Починаючи режисером-стажером відійшов від справ у якості головного режисера театру. Тут майстер зміг реалізувати, хоч і не в повній мірі своє творче обдарування: акторське, режисерське й літературне.

Першими здійсненими ним у Полтавському театрі стали вистави «Сині роси» М. Зарудного та музична комедія «Дівчина і море», в яких він взяв участь як режисер-стажер. Наступними вже самостійними режисерськими роботами, які закріпили його позиції в театрі, стали вистави «Над голубим Дунаєм» І. Рачади та музична комедія Л. Лядової «Під чорною маскою».

В цілому, за час роботи в Полтавському театрі імені М.В. Гоголя В. Кашперський здійснив 64 постановки. В режисерському доробку майстра були різножанрові й різнопланові вистави, одноденні й такі, що трималися на сцені роками й десятиліттями. Навіть сьогодні на афіші театру можна побачити назву феєричної комедії «Ніч перед Різдвом», здійснену ще у 1995 році за однойменною повістю М.Гоголя, у співпраці з композитором і диригентом, на той час завідуючим музичною частиною театру, народним артистом України Віталієм Михайловичем Скакуном. В.С. Кашперський у цій виставі виступив не тільки як режисер, але і як автор інсценізації, що стало запорукою художньої цілісності вистави.

Так само в діючому репертуарі театру довго знаходилася вистава «Сорочинський ярмарок» М.Старицького, поставлена у 1969 році і яка витримала більше 200 показів, «Наталка Полтавка» І.Котляревського з музикою М.Лисенка, поставлена у 1994 році існувала фактично до 2011 року, «Дикий Ангел» О.Коломійця, «Ретро» О.Галіна, оперети «Летюча миша» Й.Штрауса, «Маріца» І.Кальмана, «Тітонька Чарлі» Б.Томаса й О.Фельцмана та багато інших.

Деколи у своїх виставах В.Кашперський брав участь не тільки як режисер, але і як актор. Так було у виставах: «Без вини винуваті О.Островського – Петя Міловзоров, «Дикий Ангел» О.Коломійця – Маляр, «Підступність і кохання» Ф.Шиллера - Фердинанд та інш. Свого часу серед акторів театру існувала думка, що якби Кашперський обрав не режисерський, а акторський шлях, то він мав би давно звання народного артиста. Він володів блискучою акторською технікою, виразним голосом і досконалою дикцією. Кому хоч раз пощастило чути в його виконанні шевченківські твори, той ніколи не позбудеться приголомшливого враження від його читання.

Логічним став наступний крок – перехід на викладацьку роботу на акторському відділенні Полтавського музичного училища ім. М.В .Лисенка. Сьогодні серед творчої молоді театру ім. М.В. Гоголя й «не молоді» знаходяться його вихованці".

Текст підготувала Єлизавета Орлова, завідуюча музеєм театру.