«Політ над гніздом зозулі»: представник Меджлісу в Полтаві переглянув виставу, присвячену боротьбі кримськотатарського народу.

          «Політ над гніздом зозулі» – нова вистава від гоголівців, яка полюбилася глядачам; учора відбувся її черговий показ. Глядацька зала Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя була заповненою практично вщерть. Головними ж глядачами, які завітали на спектакль, стали Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу та Семен Глузман, правозахисник, колишній політв’язень, відомий лікар-психіатр. Приїзд гостей не випадковий – трагікомедія присвячена кримськотатарському народу. 

           Вистава «Політ над гніздом зозулі» про боротьбу людини і системи, свободи і обмежень. Хто кого здолає та чи є край цій боротьбі? Так само роками змушені боротися за свою свободу і кримські татари, колись депортовані у 1944 році з Криму, сьогодні – змушені виїжджати з рідної землі через політику гоніння окупаційної російської влади.
Символічно, починається спектакль з монологу на кримськотатарській мові. Озвучив його відомий кримський режисер Білял Білялов, а музику, на фоні якої він звучить, написав молодий композитор Шевкет Білялов, його син. Задум вистави належить Білялу Білялову, але режисером став відомий полтавському глядачеві за багатьма виставами, зокрема «Майстер і Маргарита», «Остання любов гетьмана», Сергій Павлюк. До слова, днями Павлюку присвоїли звання заслуженого діяча мистецтв України.
       Ільмі Умеров – серед тих кримських татар, які змушені були або розпрощатися зі свободою, ба, навіть життям, або ж обрати шлях мігранта. Після затримання у 2016 році російськими спецслужбами в Криму, його відправили на примусову психіатричну експертизу, а згодом засудили до 2 років колонії-поселення, а також на 2 роки заборонили здійснення публічної діяльності . 25 жовтня 2016 року Умеров разом з іншим кримськотатарським політв'язнем Ахтемом Чийгозом були видані Туреччині та звільнені від відбування покарання. Зараз Ільмі Умеров живе в Києві, його сім’я лишилася в Криму.
       До Полтави Ільмі Умеров приїхав вперше. У неділю він відвідав театр, сьогодні ж зустрічається зі студентами національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.
        Перед початком вистави Ільмі Умеров, Семен Глузман та полтавський громадський діяч, психіатр Віталій Закладний вручили директору театру Олексію Андрієнку диплом від громадської організації «Добродії Полтавщини».
       – Дякую Вам за те, що спектакль присвячений кримськотатарському народу, ви навіть не уявляєте, як це приємно. Фактично у Криму, як це не сумно, російська влада. Кримськотатарський народ, багато років боровся за повернення на батьківщину, але як тільки відбулася анексія Криму, влада приступила до серйозних репресій до всіх нелояльних. Нелояльними виявилися всі прихильники України і ввесь кримськотатарський народ. Наразі у в’язницях та в слідчих ізоляторах знаходиться вже понад сто осіб, – каже Ільмі Умеров. – 130 дітей, у віці до 18 років, знаходяться під опікою Меджлісу кримськотатарського народу, тому що їхній батьки політичні в’язні. Я абсолютно впевненістю говорю, що кримськотатарський народ ніколи не визнає анексію Криму Росією. Крим – Україна і ми в цьому упевнені та боремося за його повернення до складу України та відновлення прав кримськотатарського народу.
      Під час антракту заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу поділився враженнями від вистави.
      – Я увесь час намагався провести паралель між реальним життям і життям, яке показане в спектаклі, – каже він. – Мені здається, що люди, які були на виставі дуже тонко відчувають проблему, про яку я намагався їм сказати. Мені приємно, що спектакль присвячений кримськотатарському народу. Мені дуже подобається акторська гра, я би поставив акторам найвищу оцінку.
      «Політ над гніздом зозулі» – вистава про прагнення свободи, а чи зможуть отримати її герої, залежить тільки від них. Адже, здавалося б у звичайну «психушку» потрапляє звичайний псих, де лікуються звичайні психи і ведуть їх звичайні лікарі, починає вирувати життя. Та чи все так звичайно? Чому по своїй волі ці психи опинилися тут? Як змінить їхній звичний плин життя з появою новачка? Чи змиритися і пливти за течією, чи повернути її в іншу сторону?
Герої вистави живуть у прозорих кубах-кімнатах (художник-постановник – Ірина Кліменченко), де здавалося б все так прозоро, але скляна стіна все ж обмежує простір для всіх.
        Головні ролі у виставі зіграли улюблені багатьма полтавські актори: Макмерфі – заслужений артист Олександр Любченко, Вождь – Тимофій Зінченко, сестра Ретчед – заслужена артистка Тетяна Любченко, Гардінг – Сергій Озерянко, Біллі – Тарас Краюха, Скенлон – Геннадій Продайко, Чезвік – Віталій Крапіва, Мартіні – Сергій Жмурко, Раклі – заслужений артист Володимир Морус, Кенді – Тетяна Беленька, Сенді – Юліана Романова, лікар Співі – Олександр Князь, сестра Флінн – Наталія Кожухаренко, санітар Уоррен – Артем Батрак, санітар Уільямс – Олександр Збаразький, санітар Теркл – Олександр Бородавка.

 

Джзерело: Інтернет-видання "Коло", автор - Ольга Правденко, фото - Ольга Матвієнко. Новини від 3.12.2018.