Реінкарнація "Енеїди". У Полтаві відкрився новий театральний сезон

         Новий, 83-й за ліком театральний сезон у Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Миколи Гоголя розпочався з прем'єри легендарної "Енеїди" за Котляревським.

b_1200_700_16777215_00_images_archive_1stenko.365.jpg
У п'ятницю, 7 вересня, в Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі відбулася прем'єра безсмертного твору Івана Котляревського "Енеїда". Його обрали не випадково: нинішнього року виповнилося 220 років, як "Енеїда" була опублікована вперше.

 b_700_700_16777215_00_images_archive_3stenko.365.jpg

Хоча виставу силами театру імені Гоголя на полтавській сцені ставили неодноразово, режисеру Владиславу Шевченку таки вдалося здивувати глядача. Вистава вийшла така, як, вочевидь, її задумував сам Іван Петрович Котляревський — бурлескно-травестійною.

 

            "Ми спробували втілити першоджерела. Іван Петрович писав цю поему як бурлеск, тому ми й зробили цю поему як музичний бурлеск. А попередні постановки були більш героїко-патріотичними. Наше сьогоднішнє прочитання – це все-таки комедія. Це моя сценічна редакція та постановка на основі твору Котляревського" – розповів режисер-постановник, заслужений діяч мистецтв України Владислав Шевченко.

 

          За словами режисера, родзинкою вистави є легкий спосіб подачі драматичного матеріалу, багато пісень і танців, трішки гумору та розважальна "перчинка". Владислав Шевченко також є автором більшості текстів пісень, які виконуються у виставі. А от музику до вистави написав відомий полтавцям по виставі-казці "12 місяців" композитор Андрій Зименко.

 b_700_700_16777215_00_images_archive_6stenko.365.jpg

Окрім режисерських рішень, велике враження залишають і художні: декорації та костюми. Художник-постановник Ірина Кліменченко зазначила, що декорація складна і об'ємна, але вона якнайкраще передає атмосферу, в якій розгортаються події "Енеїди".

 

     "Декорації, можливо, для глядача будуть несподіванкою: в нас п'ять кораблів, які підвішені на ланцюгах і плавають у повітрі, як по воді, піднімаючись високо над Олімпом" – розповіла художник-постановник вистави Ірина Кліменченко.

 

Варто зазначити, що участь у постановці взяли всі без виключення актори трупи, тож масові сцени вистави багатолюдні і яскраві. Цілковитою несподіванкою стали для глядачів і костюми акторів: щільні трико кольору шкіри створюють реалістичну ілюзію оголеної натури, а практично в усіх жінок, задіяних у виставі, за допомогою спеціальних поролонових накладок підкреслені груди й сідниці. Та й костюм самого Енея створює ефект оголеної атлетичної статури.

 b_700_700_16777215_00_images_archive_113stenko.365.jpg

Власне, постановники "Енеїди" намагалися якомога ближче підійти до ілюстрацій твору – веселі завзяті козаки та життєрадісні, легкої вдачі жінки, і Еней, ласий до плотських утіх. Деякі вакхічні сцени вийшли доволі реалістичними. Вочевидь, саме через це на першому закритому показі вистави після антракту в залі залишилося багато вільних місць. Утім, глядачі, що додивилися виставу до кінця, щирими оваціями дякували творчому колективу.

 

           "Ново, сучасно, незаангажовано – такі мої враження. Знайти режисерський хід було насправді дуже важко. Адже це вистава, які вже ставилася в нашому театрі, в Донецькому театрі була інсценізована і мала великий успіх – здається, всю режисуру і сценічні ходи там використали, які можна. А Владислав Шевченко знайшов сьогоднішнє "я" — воно цікаве і неординарне" – поділилася враженнями директорка Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко.

 Окрім двох прем'єрних показів 7 вересня, у полтавського глядача буде нагода побачити виставу протягом місяця ще двічі – 8 та 21 вересня.

 

Джерело: "Полтава 365". Автор - Ольга Стенько. 

https://poltava365.com/teatralnij-sezon-gogolivczi-vidkrili-reinkarnaczieyu-eneiidi.html