ТОП – 9 цікавих фактів про Полтавський театр імені Гоголя

b_1200_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_natalka-poltavka.jpg

Сьогодні – Всесвітній день театру. Вважається, що саме цього дня відбулася прем'єра першої театральної вистави у Стародавньому Римі. Ініціатором відзначення свята став театральний діяч Жан Кокто. З 1962 року у всьому світі цього дня проходять спектаклі, фестивалі та концерти. Сьогодні у нашому Полтавському обласному академічному музично – драматичному театрі імені Гоголя мала відбутися прем’єра вистави «Ромео та Джульєта». Але на заваді стали чергові карантинні обмеження. Однак, ніщо не може стати на заваді, аби розповісти читачам найцікавіші факти про наш театр.

1. Скільки разів театр змінював приміщення, доки оселився у нинішньому?

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_perwe-prumishcennia.jpg

Завідуюча музеєм Полтавського театру ім. М. Гоголя Єлизавета Петрівна Орлова розповідає: «З 1936 року театр базувався у приміщенні кінотеатру «Колос» (нині «Візорія»), що на вулиці Гоголя, зал налічував 1200 місць. Раніше він мав назву «Будинок для просвітницьких цілей ім. М.Гоголя». Коли німці залишали Полтаву у роки війни, це приміщення було зруйноване.

У післявоєнні роки театр працював у приміщенні сучасної школи № 3 по вулиці Куйбишева (нині – В’ячеслава Чорновола) з невеликим, але затишним залом на 450 місць.

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_sorochunskij-jarmarok.jpg

У 1958 року колектив отримав нинішнє власне, спеціально збудоване для театру приміщенні, де зала може вмістити 539 чоловік».

2. Яку першу виставу поставили у полтавському театрі?

Завідуюча музеєм Полтавського театру ім. М. Гоголя Єлизавета Петрівна Орлова: «Першою виставою вважається опера «Сорочинський ярмарок» М. Мусорського, прем’єра якої відбулася 1 травня 1936 року. Ця дата і стала початком літочислення Полтавського театру ім. М.Гоголя, хоча історичні факти свідчать, що організаційні та репетиційні моменти, вибір репертуару почався ще 1935 року. Режисером першої постановки був засновник і перший директор театру Володимир Скляренко. Ролі виконували: Параска – Р. Уманська, Гриць – П. Колесник, Хівря – О. Герцик, Солопій – Г. Рисаков».

3.Скільки народних та заслужених артистів у колективі ?

Керівник літературно-драматургічної частини театру Ольга Коваленко відповідає:

«Театр – це в першу чергу особистості, які творять його історію, це актори, які щовечора виходять до глядачів дарувати емоції, їх запам’ятовує публіка. Окрім «глядацького», загальнодержавне визнання у нашій трупі отримали двоє «народних артистів» Василь Голуб та Неллі Ножинова та вісім «заслужених артистів» - це і Олег Шеремет, і Маргарита Томм, і Володимир Морус, і Катерина Філатова, і Олександр та Тетяна Любченки, і Вікторія Ягідка, і Богдан Чернявський. Наразі, постійно йде дискусія, чи потрібні «звання» чи ні, але все ж – це винагорода за багаторічне служіння справі життя та театру. Адже, наші актори свої звання підтверджують яскравими акторськими роботами, і вистави, в яких вони задіяні, отримують нагороди всеукраїнських та міжнародних фестивалів».

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_zporozhec-za-dynaem.jpeg

4. Найстаріші вистави, які найдовше йшли?

Завідуюча музеєм Полтавського театру ім. М. Гоголя Єлизавета Петрівна Орлова: «Безперечно найдавнішою є візитівка театру «Наталка Полтавка». Вона ставилася в різні роки, різними режисерами, але з початку існування театру не сходила зі сцени, більше тисячі разів була показана глядачеві. До вистав-лідерів за показами (до тисячі) можна віднести і «Весілля в Малинівці» (режисер – В. Смоляк), і «За двома зайцями» (режисер – Р. Валько).

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_svatannia-mirownuchenko.jpg

Завідуюча трупою театру Валентина Василівна Кусакіна:

«Важко одразу сказати, які вистави йшли найдовше, адже є такі, що залишаючись в репертуарі з минулих років, змінювали виконавців, мізансцени, при сталому «кістяку». Це вистава «Мартин Боруля» (режисер – Б. Прокопович), яка демонструвалася більше 800 разів з дати прем’єри 14 квітня 1972 року, «Сватання на Гончарівці» (режисер – Ю. Лисенко), що поставлена 1967 року. Зараз важко встановити точну кількість показів деяких вистав, бо ведення цього покажчика я почала у 70-х роках, відновлюючи по старим записам. До речі, є в репертуарі і вистава «Ніч перед Різдвом» (режисер – В. Кашперський), якій вже 26 років і глядачі залюбки йдуть її дивитися.

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_martun-borylia.jpg

5 Скільки нових вистав ставлять на рік?

Керівник літературно-драматургічної частини театру Ольга Коваленко:

«Останні роки репертуар театру за сезон поповнюється трьома-чотирма новими виставами. Зазвичай, прем’єри приурочено до відкриття сезону, до Дня театру та ін. Вже стало традицією дивувати маленьких глядачів масштабними новорічними мюзиклами, де задіяний весь творчий склад, балет, оркестр. Взагалі-то, кількість постановок на рік визначається фінансовою спроможністю театру, попитом у глядачів, тощо. Тому, творчий потенціал є і на п’ять вистав, але треба враховувати всі аспекти. Хоча приємним моментом є те, що у Полтаві багато шанувальників театру, які з нетерпінням чекають на кожну нову постановку гоголівців».

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_nich-pered-rizdvom.jpg

6 Найдорожчі вистави і декорації.

Головний художник театру Ірина Геогріївна Кліменченко:

«Ви знаєте, масштабність декорацій не завжди свідчить про те, що вони дорогі. Раніше, на початку 90-х років ХХ століття на культуру виділялися невеликі кошти, тому ми виходили з того, що мали, недорогі тканини, не було великих конструкцій. Інколи, навіть, зараз спрацьовує принцип, що чим менше коштів ми маємо на декорацію, тим краще працює ідейне мислення. Як кажуть «голь на выдумку хитра». На сьогодні, фінансово затратним було створення декорацій до вистави «Майстер і Маргарита», де багато металевих конструкцій, зроблена спеціально куля-сфера.

b_700_700_16777215_00_images_repertoire_dramatic_mayster-i-margaryta_gallery_margaryta-lybchenko.jpg

7 Які костюми для вистави найдорожчі?

Головний художник театру Ірина Геогріївна Кліменченко:

«Зазвичай, ми не купуємо дорогих тканин на костюми, адже в першу чергу костюм повинен бути театральним, не подіумним, не пафосним. Тобто, краса має поєднуватися з відчуттям загального стилю вистави. Треба враховувати, як ті чи інші тканини виглядатимуть під світлом софітів. Наприклад, дуже гарно виглядали костюми солдатів у виставі «Опера жебраків», від яких «віяло історією». Дорогі костюми створено для вистави «Ревізор». Адже, довелось замовляти пошиття сюртуків по складним лекалам для чиновників, обирати специфічні тканини. Найдорожчими за останні роки стали костюми до вистави «Страшна помста». Художники Ридванецькі їздили до Києва і підбирали батист, натуральний льон, гардинні товсті тканини».

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_strashna-pomsta.jpg

8 Звідки береться реквізит?

Головний художник театру Ірина Геогріївна Кліменченко: «Реквізит у театрі – це світ театральних речей. Зазвичай, ми не можемо просто купити його у магазині,а все одно будемо обутафорювати, перефарбовувати, переробляти, як, наприклад, глобуси у «Юноні та Авось». У театрі є два професійні бутафори, які створюють як невеликі речі (глечики, підсвічники, маски), так і масштабні (цілі стіни, пам’ятники, коней). Наприклад, у виставі «Остання любов гетьмана» було створено коня в натуральну величину із пінопласту, масштабну стіну з обличчями та пам’ятник Леніна у виставі «Майстер і Маргарита», великі шматки сиру для казки «Всі миші люблять сир», стіна та колеса в «Енеїді» та багато іншого.

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_ostannia-lybov-getmana.jpg

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_eneida-shevchenko.jpg

Є і дуже багато шанувальників театру, які залюбки приносять речі у театр. Наприклад, коли ми ставили виставу «Безталанна», то нам приносили прялки. Багато натуральних хустинок від шанувальників використано у виставі «Ніч перед Різдвом». Деякі люди просто приходять до театру і приносять взуття та прикраси в хорошому стані, які вони вже не носять. Друзі наших працівників, знаючи що нам постійно потрібні різні речі, віддають полотняні сорочки з вишивкою, рушники, валізи, меблі. Часто телефонують у театр і пропонують віддати сундуки та різні глечики. Колись запропонували поїхати і подивитися килими у старенького подружжя, яким вони вже не були потрібні. Ми їх здали у хімчистку і потім використали при постановці вистави «Ханума».

b_700_700_16777215_00_images_2021_03_0532-den-theatry_hanyma.jpg

Люди зазвичай віддають речі в театр безкоштовно, мотивуючи це тим, що їм буде приємно потім побачити їх у виставах. Ми надзвичайно вдячні за це, адже кожна річ – це своя історія і вона зазвичай доповнює атмосферу постановки.

9. Чи є у нашому театрі сімейні династії?

Головний режисер театру заслужений діяч мистецтв України Владислав Шевченко:

«Не секрет, що більшість свого часу ми проводимо на роботі. У театрі працюють віддані своїй справі люди. Вони майже цілий день в репетиціях, підготовці, вивченні ролей, а ввечері – на сцені в образах, всі разом. Тому не дивно, що і долю свою знаходять тут. Якщо говорити про акторські подружжя, то це і родина Богдана та Ольги Чернявських, Олександра та Тетяни Любченків, Володимира та Катерини Філатових, в яких вже і дочка Ольга є актрисою театру, Сергія та Ольги Озерянків, Геннадія та Ірини Продайків, донечка яких Ліза вже теж грає у виставах «Лісова пісня» та «Остання любов гетьмана». Наша молодь також поєдналася у пари: Сергій та Аліна Жмурки, Тимофій та Аліна Зінченки, Дмитро та Анна Денисенки, актор Олександр та костюмер Тетяна Збаразькі. Працюють у театрі представники сімейних династій: син талановитої акторки Маргарити Томм Тарас Краюха, головний балетмейстер театру Світлана Мельник продовжує починання мами Ніни Мегедь, яка була балетмейстером нашого театру, реквізитор Ольга Штанова донька Анатолія Дубіна, який довгий час працював завідувачем постановочної частини театру.

Загалом, театр – це одна велика родина, зі своїми радостями, печалями, дружбою і образами, але все ж – є взаємна підтримка, допомога, порада. Є свята і будні, та є одна мета – творити щось цікаве та дарувати мистецтво глядачам, які йдуть до театру за емоціями.

b_700_700_16777215_00_images_news_2020_teatr_theatre_in_poltava.jpg

Тому, ходіть до театру, адже ми зажди раді глядачам і готові служити в ім’я Прекрасного!»

Публікація підготовлена за сприяння керівника літературно-драматургічної частини Полтавського обласного академічного музично – драматичного театру імені Гоголя Ольги Коваленко