ЗА КУЛІСАМИ: ЧОГО ЧЕКАТИ ВІД НОВОГО ТЕАТРАЛЬНОГО СЕЗОНУ

        83-й раз «гоголівці» відкрили театральний сезон, але почали не з «Наталки-Полтавки», за традицією, а з прем’єри «Енеїди». Побачити еротичний бурлеск у вересні вже не вдасться тим, хто не подбав про квитки заздалегідь, та репертуар пропонує інші спектаклі. Наскільки сезон дійсно новий, яких прем’єр очікувати і що варто не пропустити – ми підготували огляд, який буде корисним як театралам-початківцям, так і постійним відвідувачам Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя.

b_1200_700_16777215_00_images_archive_1zmistveresen.jpg

 

         ІРОНІЯ КОТЛЯРЕВСЬКОГО VS ГОГОЛІВСЬКА МІСТИКА

        Театральний сезон починається з вересня і триває до червня. Але репертуар публікується тільки щомісячний, тому потрібно стежити за анонсами на сайті та фейсбук-сторінці театру. Глядачі не раз висловлювали побажання публікувати репертуар на кілька місяців наперед, але в театрі зазначають, що це неможливо, адже гастрольний графік змінний, і це істотно впливає на розклад.

           На вересень заплановано 12 спектаклів, з яких уже три відбулися: два прем’єрні покази «Енеїди» з нагоди 220-річчя появи твору і «Наталка-Полтавка» в акурат у день народження автора – Івана Котляревського. Ще один показ «Енеїди» заплановано на 21 вересня, і квитки уже розпродані.

            «За останні п’ять років люди почали активніше цікавитися театром (у тому числі приїжджими колективами). Зараз квитки розкупляються на кілька місяців вперед», – розповіла керівник літературно-драматургічної частини Полтавського обласного театру ім. М.В. Гоголя Ольга Коваленко.

             Більше новинок у вересні не буде – покажуть добре відомі глядачам постановки. Три спектаклі – для дітей («Малюк і Карлсон», «Бременські музики», «Пригоди Маші і Віті»).

          Якщо в когось з дорослих виникла ідея зводити дітей на «Енеїду», маємо попередити, що там бракує позначки 16+. Гіпертрофовані жіночі груди, яким позаздрить Сердючка, оголення, імітація статевих актів, еротичні сцени – хоч все це і з гумором, цілком в жанрі бурлеску, але доведеться пояснювати дітям, що це таке зробила Дідона Енею, що він забув про будівництво Риму, і чому чужа наречена Лавися опинилась перед ним напівгола.

           До речі, найбільше в репертуарі театру творів Котляревського і всього один спектакль за твором Гоголя – «Страшна помста». Режисер-постановник Сергій Павлюк стильно занурює глядача у атмосферу містики (це ж стосується і «Майстра та Маргарити»), а після перегляду не буде відчуття «шароварщини».

              Із неукраїнської, але перевіреної класики, – добра грузинська комедія «Ханума». Це завжди весело і завжди інтригуюче: яку ж наречену виведуть, врешті-решт, під вельйоном – красуню чи чудовисько? У виконанні полтавських акторів за 5 років спектакль набув особливості – важко не піддатися харизмі Олександра Любченка і більше стежити за п’яними пригодами князя в літах, ніж за історією кохання двох молодих героїв.

            Загалом, у репертуарі більшість творів – комедійні, знайомі нам з шкільної програми української літератури.

            Можна сказати, що на початку сезону іронія перемогла драму.

            Цього року театральний сезон стартував раніше, ніж зазвичай (7, а не 15 вересня). Адже бувало, що відкриття присвячували Дню музики – аж у жовтні. І вже з 11 вересня театр тиждень гастролюватиме у Коломиї, Івано-Франківську, Житомирі, Білій Церкві та Чернігові з виставою «Бог є любов». Наприкінці жовтня «гоголівці» вирушать на фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі».

          «Наступна прем’єра буде в листопаді. Назву поки що не розкриваємо. Також сподіваємось, що Сергій Павлюк знайде час і поставить нам ще один спектакль. У грудні, до Дня Святого Миколая презентуємо прем’єру казки «Снігова королева». Стараємося зробити на сцені казку, цікаву для гаджет-звичних дітей. Маленькі глядачі – найвимогливіші і дуже відчувають нещирість. Декорації, як і гра акторів, теж мають вражати – трьома стільцями не обійтись. З 1 по 7 квітня відбудеться наш традиційний фестиваль, де будемо показувати такого різного Гоголя і віддавати йому шану. Театр може існувати без декорацій, але не може без глядача. Приходьте в театр!» – говорить Ольга Коваленко.


ЗНАМЕНИТІ «ФРАНКІВЦІ» СУМСЬКА І ХОСТІКОЄВ У ЖОВТНІ ПРИВЕЗУТЬ ДО ПОЛТАВИ «ХІТОВУ» ВИСТАВУ

            Чи не найголовніша подія цього театрального сезону – 2-3 жовтня вперше на сцені Полтавського театру імені М.В. Гоголя виступить Національний театр імені Івана Франка. Анонсовано гастролі народних артистів України Анатолія Хостікоєва і Наталі Сумської з оркестром театру і «хітом» з постійного репертуару «франківців» – виставою «Незрівнянна» за п’єсою сучасного британського автора Пітера Квілтера. Задіяно більше 60 акторів, музикантів.

            «Ще 5 років тому було надзвичайно важко організувати гастролі театру або приїзд колег. «Гоголівці» почали їздити з приходом Олексія Андрієнка. Гастролі – це витрати театру. Але виїжджати потрібно, щоб бачити іншу публіку, іншу сцену. Водночас до нас стали приїздити колективи з інших регіонів. Останнім часом набув популярності жанр балету і Дніпропетровський театр опери і балету, Раду Поклітару успішно гастролюють у нас. «Франківцям» приїхати складніше, адже у них дуже великі трупи, але вони знайшли можливість і ми чекаємо їх у жовтні з виставою. Цікавий молодий театр «Віримо» з Дніпра. Стежте за анонсами гастролей на сайтах цих театрів», – радить Ольга Коваленко.

            «Незрівнянна» – це не лише акторська, а й режисерська робота Анатолія Хостікоєва. У виставі також бере участь його син В’ячеслав Хостікоєв.

             Полтавці матимуть змогу побачити історію про те, що внутрішня свобода однієї людини і мистецтво без кордонів, навіть якщо у тебе немає ні голосу, ні слуху, здатні наблизити до ідеального світу без зла.

             Квитки на 2 жовтня вже розкуплені, залишилось кілька на додатковий спектакль 3 жовтня. До речі, у Києві заплановано тільки один показ комедії у вересні, і один – у жовтні.

           Очікуйте нових театральних оглядів із наближенням втаємниченої прем’єри.


Джерело: ЗМІСТ. Автор: Ольга Ружицька. Фото Софії Добряк. Обкладинка Богдана Оженілка