Як гоголівці гастролювали Західною Україною

Колектив Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя гастролював Україною. Гоголівці виступили на Всеукраїнському театральному фестивалі «Коломийські представлення» з оперою «Наталка Полтавка», цією ж виставою вразили глядачів у Івано-Франківську, далі вже підкорювали театралів Львова та Білої Церкви виставою «Політ над гніздом зозулі».

– Для нас фестиваль у Коломиї – це вже традиція. Ми щороку намагаємося показати коломийському глядачу свої кращі вистави, – розповів директор Полтавського театру ім. М.В.Гоголя, заслужений працівник культури України Олексій Андрієнко. – Ми їдемо сюди як додому, знаємо, що нас чекають не лише наші колеги, а й спраглі до театральних вражень глядачі. До речі, квитки на вистави полтавського театру в цьому місті розлітаються першими. Для нас це велика честь, намагаємося тримати високу планку театральної майстерності, не розчаровувати наших глядачів, а знову і знову їх дивувати та дарувати приємні мистецькі враження.

З 2012 року традиційними для гоголівців стали відвідини Всеукраїнського театрального фестивалю «Коломийські представлення» на сцені Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім.І.Озаркевича, де щороку колектив полтавського театру показує свої кращі вистави. Цього року гоголівцям випала честь завершувати фестиваль виставами «Пригоди Маші та Віті» (для наймолодших театралів) та «Наталка Полтавка». У Коломиї полтавський театр добре знають і кожного разу зустрічають вщерть заповненою залою, щирими оплесками.

– Так, як полтавці грають «Наталку Полтавку», не грає ніхто, так, як вони співають, не співає ніхто, – ділиться враженнями директор Коломийського академічного обласного драматичного театру ім.І.Озаркевича, народний артист України Дмитро Чиборак. – Я можу тільки сказати: слава цій тополиній, живописній полтавській землі, котра народила генія Івана Котляревського, якому 250 років від уродин, слава «Наталці Полтавці», котра народила нашу «Анничку», слава полтавському театру!

Полтавська «Наталка Полтавка» (режисер – Ірина Нестеренко), де задіяний зірковий склад театру (Наталка – Лідія Кретова, Петро – Тарас Король, Терпелиха – Ніна Савченко, Виборний – народний артист України Василь Голуб, Возний – заслужений артист України Олег Шеремет, Микола – Геннадій Продайко), змусила глядачів у залі сміятися одним сміхом, співпереживати за гірку долю героїв, чарувала живою музикою. Коломийського глядача дуже здивував «живий» оркестр (диригент – Олександр Сурженко), який розмістився безпосередньо у залі перед глядачами, адже в коломийському театрі немає оркестрової ями.

– Ми щиро вдячні кожному, хто сьогодні дивився нашу «Наталку Полтавку», всім, для кого наша трупа старалася зіграти безсмертний твір Котляревського, – поділилася емоціями директор Департаменту культури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, заслужений працівник культури України Валентина Вождаєнко, яка була разом з гоголівцями на цьому престижному фестивалі. – Ми насправді друзі, тому дуже вдячні Дмитру Чибораку, який зі своєю командою проводить фестиваль, за те, що він об’єднує всю Україну.

Відігравши вистави в Коломиї, колектив полтавського театру презентував свою «Наталку Полтавку» і в Івано-Франківську на сцені Національного академічного музично-драматичного театру ім.І.Франка. До речі, цього вечора в театральній залі було багато молоді та підлітків. Аплодисменти лунали майже після кожного музичного номеру, а під час антракту деякі з глядачів ділилися, що такий варіант безсмертного твору Івана Котляревського дуже гармонійно сприймається, має особливий шарм та романтичність.

Гастрольна поїздка гоголівців продовжилася у славне місто Львів, де на сцені легендарного Національного академічного українського драматичного театру ім.М.Заньковецької трупа нашого театру зіграла одну з кращих прем’єр останніх років «Політ над гніздом зозулі» (режисер – заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк). Це вперше за багато років колектив полтавського театру мав змогу показати свою театральну майстерність у цьому оповитому легендами висококультурному місті. І гоголівцям таки вдалося підкорити його з першої зустрічі.

– Я вражений постановкою полтавців. Це якісна вистава, – високо оцінив творчість полтавської трупи генеральний директор-художній керівник театру ім.М.Занковецької, заслужений діяч мистецтв України Андрій Мацяк. – Дякую гоголівцям за таке проникливе і глибоко філософське прочитання відомого твору Кена Кізі. Ми сподіваємося на нові зустрічі в нашому театрі, адже такий культурний обмін між колективами надзвичайно важливий для подальшого розвитку театрального мистецтва всієї країни.

Виставу «Політ над гніздом зозулі», що вражає своєю глибокою тематикою (тут і тема свободи, і вибору, і загальнолюдські стосунки), стала для львівських глядачів своєрідним одкровенням. У залі запала тиша після завершення дії, але тільки на мить – щоб наступної хвилини вибухнути оваціями. Надзвичайний Повноважний Посол України в Туреччині Володимир Козирко, який був присутній у залі, зазначив: «Вистава полтавського театру, присвячена кримсько-татарському народу, дуже динамічна і дуже правильна, адже Крим був і є українським».

Після Львова «Політ над гніздом зозулі» помандрувала до Білої Церкви, де і завершилася фестивально-гастрольна поїздка гоголівців. У цьому місті наш колектив добре знають, адже тут були зіграні в різні роки і «Наталка Полтавка», і «Безталанна», і «Бог є любов, Едіт Піаф». Нова зустріч – нові враження та сподівання на подальший творчий обмін.

– Я побачив виставу, яка мене дуже схвилювала, – поділився враженнями народний артист України Григорій Шумейко. – Виставу, де справжній твір перетворився на глибокий у виконанні професійних глибоких акторів, які бездоганно втілюються у вдало підібрані для них режисером ролі. Ось це і називається дивом театру. Низький уклін гоголівцям за їхнє прагнення служити театру, дарувати своє мистецтво глядачам.

b_1200_700_16777215_00_images_archive_kolomuavisnuk.jpg

Джерело: Ковлаенко О., Святцева Н. // Полтавський вісник. — № 39 (1576). — 2019. — 26.09. —С. 13.