«Мелодії закоханих міст» — місту моряків

balaklava

 У Симфонічного оркестру Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя, схоже, з’явилася нова традиція. Другий рік поспіль на початку вересня оркестр під орудою народного артиста України Віталія Скакуна дарує своє мистецтво морякам Севастополя, виступаючи у військових частинах.
    У 2011 році оркестр уперше відправився до Криму, відповідно до розпорядження голови Полтавської облдержадміністрації «Про шефство над Збройними Силами та Державною прикордонною службою України…» для проведення заходів щодо військово-патріотичного виховання молоді та культурно-виховної роботи з військовослужбовцями. Тоді своє мистецтво музиканти показали у Навчальному центрі військово-Морських сил Збройних сил України, у військовій частині А0248 у Севастополі та Севастопольському загоні морської охорони в Балаклаві, де на той час базувався корабель морської охорони «Полтава». Для музикантів оркестру це були свого роду екстремальні гастролі. Тоді в клубі Навчального центру оркестр на сцені просто не помістився, тож довелося музикантам займати не лише сцену, а й майданчик біля неї. У Балаклаві виступали у спортивному залі, бо дощ завадив дати концерт на плацу. Але спогади по собі гастролі залишили яскраві. Бо грати доводилося в непристосованих умовах і, переважно, для людей, котрі потрапили на живий виступ симфонічного оркестру вперше в житті. У Навчальному центрі Віталієві Скакуну довелося навіть підбадьорити майбутніх моряків словами: «Не треба боятися симфоній!», а музикантам зіграти так, щоб у певні моменти на очах слухачів наверталися сльози. Тож, по завершенні концерту враженими виходили й моряки, й музиканти…
Результатом такого культурно-емоційного знайомства стало нове запрошення Симфонічного оркестру виступити перед моряками Севастополя, яке надійшло безпосередньо від командувача Військово-Морськими силами Збройних сил України, віце-адмірала Юрія Ільїна та голови Державної прикордонної служби України Миколи Литвина.        
  Запрошення було підтримане головою Полтавської облдержадміністрації Олександром Удовіченком, головою Полтавської облради Іваном Момотом та начальником Управління культури облдержадміністрації Геннадієм Фасієм. І оркестр відправився на нові розширені гастролі не лише з новою програмою «Мелодії закоханих міст», а й з двома чудовими солістками – провідними актрисами театру Маргаритою Томм та Вікторією Ягодкою.
    Цього року, окрім вищезгаданих двох військових частин і Навчального центру, музиканти виступили в Штабі ВМФ України у Севастополі та військовій частині 2904 у Бахчисараї. І всюди отримали щирий емоційний прийом, а в Навчальному центрі — взагалі повний аншлаг. Здавалося б, тепер тут навчаються вже інші хлопці, котрі не бачили минулорічного концерту, але емоцій було через край. І, головне, розуміння музики.
    Завітав на цей концерт і наш земляк — капітан 1-го рангу в запасі Олексій Михайлютенко, який народився в селі Сенча Лохвицького району. У Збройних силах України Олексій Васильович відслужив повних 39 років, а з 1999 по 2008 рік командував Навчальним центром ВМС ЗСУ.
— Як полтавцю, мені надзвичайно приємно побачити частинку улюбленого полтавського театру тут, у Севастополі, — зазначив Олексій Михайлютенко. — Дуже вдячний за концерт Симфонічного оркестру, бо для матроса мистецтво — це наснага для його служби. Приїжджайте й наступного року, чекаємо оркестр іще не один раз, нам буде дуже приємно послухати його музику ще і ще. Повірте, у матросів є така потреба.
    Цю ж думку підтримав й інший наш земляк — Андрій Лисенко, який у Полтаві мешкав на Червоного шляху, нині закінчує навчання в Навчальному центрі й далі має намір служити безпосередньо на військовому кораблі.
— Концерт Симфонічного оркестру театру імені М.В. Гоголя — приємна несподіванка. Дуже гарна музика, — зазначив Андрій Лисенко. — Зараз молодь слухає більше клубної музики і року, але я переконаний, що й симфонічна музика потрібна молодому поколінню. Я дуже задоволений побаченим і почутим.
    …Ще б пак, задоволення від такого концерту, який дав Симфонічний оркестр, не отримати було просто неможливо. Адже цього разу Віталій Скакун, разом із музикантами, сформували програму з найвідоміших естрадних і джазових творів в обробці відомого українського композитора Дмитра Савенка. Тут і «Призрак опери», і «Циган», і «Вічне кохання» тощо. А до них — вірші про кохання у виконанні Аліни Синяговської, і знаменитий «Нью-Йорк, Нью-Йорк» дуету Маргарити Томм та Вікторії Ягодки та багато інших красивих творів.
    Особливо красиво оркестр виглядав на фоні військових кораблів — під час виступів у А0248 та Севастопольському загоні морської охорони. Тут оркестр чекали теж особливо, пам’ятаючи минулорічний фурор, який справило мистецтво полтавців. Тож, по завершенні виступів моряки щедро нагородили музикантів. У в/ч А0248 їм влаштували екскурсію кораблем зв’язку «Славутич», а моряки-прикордонники у Балаклаві подарували екскурсію на корабель морської охорони «Григорій Куроп’ятников» та до музею підводних човнів.
    Наскільки важливими були ці гастролі для моряків загалом, резюмував заступник командувача ВМС ЗСУ з виховної та соціально-психологічної роботи, капітан 1-го рангу Андрій Урсов:
— Питання духовного виховання наших підлеглих надзвичайно важливе. Багато хлопців до свого призову не мали можливості побачити  постановки театрів, виступи симфонічних оркестрів, тому дуже радісно, що такі шефські регіони, як Полтава чи Київ, знаходять можливість направити кращі свої колективи, щоб показати справжнє мистецтво військово-морським силам України. До нас приходять служити хлопці з усіх регіонів України. І дуже важливо, що саме на військовий службі, можливо, вперше в своєму житті, вони відчувають вплив симфонічної музики. Думаю, це буде враження, яке вони пронесуть через своє життя. Чим більше творчих колективів приїздитиме до своїх «підшефних», тим більше наші хлопці розумітимуть різноманіття української культури й швидше відчують те, що ми — єдина держава зі своїми прекрасними художніми традиціями.
    …Однозначно, Симфонічний оркестр Полтавського театру імені М.В. Гоголя знову залишив після своїх виступів найяскравіші враження, тож отримав запрошення не лише виступити й наступного року, а й пропозицію розширити гастрольну географію.
— Ми вже отримали запрошення від командування флоту виступити наступного року не лише в Севастополі, а й у місті-герої Керчі, у Феодосії, Ялті, Перевальному і завершити гастролі концертом Симфонічного оркестру у Севастополі, — розповів директор Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. гоголя, заслужений працівник культури України Олексій Андрієнко. — Колектив із великою радістю прийняли цю пропозицію і сподіваємося, що Полтавська облдержадміністрація знайде можливість підтримати нас у цій поїздці, як робить це два роки поспіль. Нинішні гастролі відбулися за сприяння й підтримки безпосередньо голови Полтавської облдержадміністрації Олександра Удовіченка, голови Полтавської облради Івана Момота, начальника Управління культури облдержадміністрації Геннадія Фасія, за що ми їм дуже вдячні. Особливу подяку хочу висловити громадській організації «Наш дім — Полтава», котра вже не вперше надає колективу театру комфортабельні автобуси для поїздок, а нинішнього року вони нам взагалі подарували проїзд до Криму і назад.
    Переконаний, що подібні гастролі й концерти  однаково важливі як для глядачів, так і для музикантів оркестру. Музиканти набираються досвіду, бо звикли працювати на пристосованих майданчиках, а тут доводиться грати на плацу під сонцем і вітром, коли ноти просто здуває. Звичайно, тут не такий чудовий звук, як у театрі, але є своє особливе відчуття і дихання музики.
    А ще вони виконують велику просвітницьку роботу. Ми переконалися ще минулого року, що більшість матросів уперше потрапили на концерт симфонічного оркестру. Але коли під час концертів я дивився в очі цих молодих хлопців, то бачив у них стільки вдячності, емоцій, подяки... Вони виходять з концерту, підходять до музикантів і просять приїхати виступити ще. Мені здається, що концерти приносять їм велику насолоду й залишають незабутні враження. За весь той термін, який вони віддають службі, такі концерти, напевне, стануть якщо не головною подією в їхньому житті, то однією з головних, точно. Бо в такі хвилини вони знайомляться з музикою, відчувають якесь піднесення, згадують батьків, коханих. І це надзвичайно важливо…

Текст і фото Оксани Клочко.