«В гостях у Гоголя»: враження, спогади, натхнення, мрії про наступні фестивалі

     У Полтаві відбувся VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя».

     Протягом тижня кращі вистави за Гоголем побачив полтавський глядач. Колективи з Ніжина, Дніпродзержинська, Полтави, Кіровограда, Коломиї, Білої Церкви, Києва презентували своє бачення творів нашого великого земляка, «оживляли» його безсмертних героїв, говорили на вічні теми.

     Скільки не велося розмов після цієї важливої для міста мистецької події, головне – щовечора з 1 по 7 квітня повні зали глядачів (бажаючі не пропустити вистави улюблених колективів навіть були готові протягом двох з половиною годин сидіти на східцях), оплески вдячності колективам, натхненні обличчя учасників.

     – Фестиваль – це надзвичайно цікаве спілкування, змога побачити, як розвивається театральне мистецтво в інших регіонах нашої країни, – поділився враженнями директор Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя, заслужений працівник культури України Олексій Андрієнко. – Головне, що ця мистецька подія цікава нашим полтавським глядачам, вони прагнуть потрапити на ці вистави, а ми робимо все можливе, щоб запросити кращі колективи. Цього року це колективи з виставами по Гоголю, різні за назвами й жанрами.
На сім днів сцена Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя перетворилася на платформу для мистецького спілкування, обміну враженнями та культурного збагачення. Тому враженнями від цьогорічного фестивалю поділилися учасники з різних колективів.

     День перший

      Честь починати VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» випала господарям гоголівської сцени – полтавському театру – з його прем’єрною виставою «Ревізор» у постановці заслуженого діяча мистецтв України Юрія Кочевенка.

     Поринемо у фестивальні спогади, що ще не відійшли в минуле, разом із поважним гостем фестивалю, головою Національної спілки театральних діячів України, народним артистом України Лесем Танюком.

     «Я дякую всім акторам, які беруть участь у цьому фестивалі, поставив би їм пам’ятник, адже це люди, які одержують мізерні зарплати, але все одно працюють і вдень, і вночі, виходячи на великі теми. Те, що основу фестивалю «В гостях у Гоголя» складають твори Гоголя – генія світової культури, дуже важливо. Ця людина близька нам і сьогодні своїм містицизмом, своїм антипетербурзьким настроєм. Держава Гоголя не в Росії, не в Україні чи Римі, де він провів останні роки життя, вона в театрі. Гоголь – це українська ментальність, усі держиморди, городничі мають власне українську основу. Те, що театри сьогодні виявляють інтерес до його творів, – дуже знаково. Я думаю, Гоголь стає більш читабельним і в Італії, і в Іспанії, а театральний фестиваль у Полтаві виходить на європейський рівень. Ми ж намагатимемося докладати зусиль, щоб він проводився щорічно, тому що він талановитий, дуже яскравий, самобутній».

     День другий

     «Одруження» від колективу Дніпродзержинського академічного музично-драматичного театру ім.Лесі Українки – тонка іронія, прекрасний акторський ансамбль, і як результат – любов полтавського глядача з першої зустрічі.

     «Для акторів дуже відповідально, дуже цікаво зіграти на такому відомому фестивалі, – розповів про свої враження від фестивалю художній керівник дніпродзержинського театру, заслужений діяч мистецтв України Сергій Чулков. – Ці стіни бачили дуже хороші спектаклі, у стінах вашого театру склалися певні традиції. Наша вистава «Одруження» йде з успіхом у рідному місті, і там, куди ми приїжджаємо, нас прихильно приймає публіка. Ми постійно живемо театром, докладаємо зусилля, щоб придумати якісні театральні речі, залучити глядача. Це довголітня складна робота. Ми не можемо скаржитися на відсутність уваги глядачів, що довів і наш приїзд до Полтави. Сьогодні вони нам влаштували дуже теплий і привітний прийом».

     Знайшли спільну мову з полтавським глядачем і актори дніпродзержинського театру. «Є поняття любов з першого погляду, так у нас це любов з першого дихання, – поділився секретом виконавець ролі Кочкарьова Олег Волощенко. – Коли виходиш на сцену, ти не бачиш зал, ти його промацуєш. І відчуваєш, що сьогодні ви заодно! І це відбулося з полтавським глядачем. Настільки тепло, душевно, як удома».

     День третій

     З радістю та теплотою в серці зустріли в Полтаві Ніжинський академічний обласний український драматичний театр ім.М.Коцюбинського з музичною виставою «Ніч перед Різдвом».

     Художній керівник, заслужена артистка України Алла Соколенко розповіла про Полтаву, дружбу між колективами та єднання у складні для країни часи.

     На гоголівській землі коломийців зустрічали запашним полтавським хлібом.

     «У полтавському театрі такі хлібосольні люди, нас так ніде не зустрічають, як у вас, це так зворушливо, – поділилася враженнями після вистави Алла Василівна. – За це велика подяка керівництву театру та області. Видно, що ці люди настільки люблять театр, що багато роблять для нього. У тяжкі воєнні роки багато хто відмовляється проводити фестивалі, і нам забороняли в Ніжині, але ми розуміємо, наскільки зараз це потрібно. Ми всі плачемо, ідемо у волонтери, відправляємо синів на війну, але театр залишається тією емоційною відрадою, розрядкою, де можна набратися сили. Нам треба співати українських пісень, згадувати, що ми сильна нація, що в нас споконвічні традиції, культура. Тому нам близька Полтава по духу, нам близький цей фестиваль, тут наші однодумці, ми із задоволенням приїдемо до вас і вас запросимо на гостини до Ніжина».

     День четвертий

     Колектив Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького презентував полтавському глядачу мюзикл «Сорочинський ярмарок». Своїми враженнями від гостин на гоголівській землі поділився головний режисер цього театру Євген Курман:
     «Відчувається колосальна вдячність глядачів. Ми дуже відповідально поставилися до цієї поїздки на фестиваль, тому що наші театри розуміються і дружать між собою. А коли їдеш до дорогого гостя, намагаєшся прибути до нього в найкращій формі. Театр повинен бути сучасним, навіть якщо живе в музейній формі, говорити про сучасне. Найбільше нам хотілося, щоб у Полтаві наша театральна лексика була зрозумілою, сприйнятою. Сподіваємося, оплески для нас були щирими, тому чекаємо на нову зустріч із вами».

     День п’ятий
     «Вій» Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім.І.Озаркевича став виставою, що відкрила полтавцям містичного Гоголя, його фантазійний світ, глибоку психологію образів. Такий Гоголь – це особливе дійство, сакральне, де кожне слово, кожен жест, кожен погляд відбивається на загальній картині дійства. Вистава настільки справила враження на полтавських глядачів, що вони влаштували колективу коломийського театру овації. Актори віддалися без лишку своїй справі, оголили душу, створили ту атмосферу, яка надовго запам’ятається справжнім цінителям театрального мистецтва.

     «Дуже важко говорити після цієї вистави, ми намагалися передати полтавцям найсокровенніші переживання, – поділився емоціями актор театру, виконавець ролі Хоми Брута Василь Швець. – Кожна зустріч з полтавцями – це радість, щирі емоції, єднання на всіх рівнях. Для нас полтавський театр – це друзі, до яких ми радо їдемо і яких чекаємо на своїй землі. Нехай такі зустрічі будуть частіше, адже від них народжуються нові переживання, з’являється творчий запал».

     День шостий

     Уперше на гостини до Гоголя на VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва завітав колектив Київського академічного театру на Подолі. Для Полтави – це подія, а чи було це подією для самого колективу, розповів режисер-постановник фестивальної вистави «Мертві душі», заслужений артист України Ігор Славинський:      «Для нас це подія, адже кожен театр не повинен засиджуватися на одному місці. Я просто захоплений тим, як нас приймають організатори фестивалю і глядачі. Ваш фестиваль потрібно розширювати, запрошувати закордонних гостей. Адже при всіх складнощах нашого сучасного життя публіка йде в театр, радує, що це «живе» мистецтво необхідне глядачеві. Полтавська публіка – досвідчена, розуміє, про що йде мова. Усі жарти акторів тонко відчуває, підхоплює, це дає простір для імпровізації. Тому ми надзвичайно раді, що так розташувалися зірки і ми у вас у Полтаві».

     День сьомий

     В останній день фестивалю – дві вистави від колективу Київського академічного музично-драматичного театру ім.П.Саксаганського (м. Біла Церква). Удень для бійців АТО та волонтерів показали концертну шоу-програму «Ми – українці!», а вже ввечері – виставу «Майська ніч, або Чудеса в решеті». Своїми спостереженнями і міркуваннями з приводу фестивалю «В гостях у Гоголя» поділився режисер-постановник цієї вистави В’ячеслав Стасенко: 
«Зазвичай на фестивалі ми спілкуємося, бачимо одне одного, обмінюємося думками. А цей фестиваль особливий, бо зібрав твори Гоголя. Глядачі, режисери, актори побачили, що письменника можна по-різному ставити, у різних жанрах, але головне – усі трактовки звучать сучасно. Отже, фестиваль і далі буде розвиватися, а твори Гоголя й надалі нестимуть добро.

     Недарма люди все ж ходять до театру, значить, він допомагає, лікує, дає їм те, чого вимагає їхня душа».

     Надія на зустріч на наступному фестивалі

     Фестивальні гостини 2015 року завершилися, але залишився шлейф приємних спогадів не лише в душах учасників цього театрального дійства, а й організаторів, глядачів, друзів, усіх тих, хто доклав максимум зусиль, щоб він відбувся. VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» за сім квітневих днів став єднальною платформою, де панували творчість, натхнення, мистецтво, театр.

     «Я був на кожній виставі, – розповів голова оргкомітету фестивалю, начальник управління культури Полтавської ОДА Геннадій Фасій. – Вони всі були різні – і сучасні, і модернові. Але головне, що Гоголь залишається з нами, він нам близький, що є люди, які готові підтримувати культуру і мистецтво в місті та області, є допомога на всіх рівнях. Та найголовніше те, що всі залишилися задоволені проведенням фестивалю, як учасники, так і глядачі, тому побажання на сьогоднішній день для фестивалю «В гостях у Гоголя» одне – щоб був і восьмий фестиваль, і всі наступні…».

Джерело: Полтавський вісник. № 16 (1344), 17 квітня 2015. Ольга Коваленко, с. 13. http://www.visnyk.poltava.ua/articles/1429269388/