Вибухова прем’єра до Дня Незалежності: у Полтавському театрі покажуть «Тараса Бульбу».

taras-kolo.jpg

До 30-річчя з Дня Незалежності України Полтавський академічний музично-драматичний театр ім. М.В. Гоголя підготував прем’єру – «Тарас Бульба».
Режисер-постановник нової вистави заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк розповідає, що втілив свою давню мрію, адже поставити «Тараса Бульбу» хотів ще з того часу, коли вирішив стати режисером. Його мрія збулася після того, як на запрошення директора Полтавського театру Олексія Андрієнка, він приступив до роботи над матеріалом. Спочатку спектакль планували показати на Покрову, 14 жовтня, але згодом вирішили перенести дату та приурочити прем’єру Дню Незалежності.


Повість Миколи Гоголя «Тарас Бульба», критики та літературознавці вважають проросійськи імперською, такою, в якій письменник зробив ідеологію російського націоналізму невід’ємною частиною оповіді й зробив спробу створити російську націю з українського історичного матеріалу та етнічних особливостей. Сергій Павлюк зауважує, що добре розумів складність матеріалу, але за основу брав не другу відому широкому колу читачів редакцію твору (1842 року), а першу – 1835, в якій немає прославляння російського царя та імперії, загалом її вважають проукраїнською.


– Бортко зняв кіно, в якому всі помирали за «русь-матушку» і це якраз та проблема, з якою дуже важко боротися. Друга проблема – це, як на мене, постійне п’янство на фоні героїзму та красивих слів про батьківщину. Це дуже страшна річ, бо всюди в тексті звучить: «давайте вип’ємо». Це мінус матеріалу і ми спробували його вичистити, – говорить режисер.
Тема горілки, п’янства у виставі показано сповна. Важливі для козаків та країни рішення часто приймалися після чарки оковитої, а до скількох смертей вона призвела.


У спектаклі майстерно показана трагічна доля головних героїв на тлі історичної епохи, коли українці змушені були відстоювати свою самостійність, відчайдушно битися за власну самоідентифікацію, щоб не втратити її у боротьбі двох держав за нашу територію. Саме в такий складний час спалахує, як сірник, кохання Андрія та польської панночки. Вона – дочка воєводи, він – син хороброго козацького полковника Тараса Бульби. Усе та всі довкола були проти їхнього кохання, але вони спробували. Але в першу чергу нова вистава про братерство українського козацтва, вірність традиціям, вона показує незламний дух та прагнення попри все захищати рідну землю.


«Тарас Бульба» від гоголівців – це поєднання образів і символів, які притаманні режисерському стилю Сергія Павлюка, це показ циклічності життя та героїзму, це містичність гоголівської атмосфери, що створюється засобами театрального мистецтва. Тож не дивно що у виставі звучить лише фольклорна музика у виконанні гурту «Стрибожі внуці», які виконують пісні, граючи на народних інструментах: лірі, бугаю та літаврі. Для учасниці гурту Аліни Зінченко на замовлення виготовили ліру, оскільки здавна це вважався чоловічий, а не жіночий інструмент, знайти ліру для жінки – не можливо. Інструмент для акторки виготовив харківський бандурист Назар Божинський, який перед початком вистави зіграє для глядачів.


Дівчата сидять у гнізді спорудженому на металевому дереві, що дуже символічно.


– З-покон віків дерево було символом: деревом роду, деревом, яке з’єднує землю та небо. Вистава про Україну, про незалежність, про братерство козаків, але ще й про стосунки між батьками та дітьми. Через бажання воювати, через певну чоловічу браваду, Тарас Бульба втрачає синів, втрачає свій рід, побратимів, гине сам. Тому жінка Тараса Бульби – це образ України, яка залишається сама зі своїми проблемами, – говорить Сергій Павлюк.


Декорації та костюми до вистави створила головний художник театру Ірина Кліменченко, над постановкою танцювальних номерів працювала головний балетмейстер театру Світлана Мельник, постановник сценічного бою та виконавець ролі козака Могили – заслужений артист України – Богдан Чернявський.


Головні ролі виконували заслужений артист України Олександр Любченко (Тарас Бульба), народний артист України Василь Голуб (Кирдяга), Тарас Краюха (Остап), Олександр Бородавка (Андрій), заслужена артистка України Катерина Філатова (дружина Тараса Бульби) та інші.
Прем’єра вистави триватиме три дні: 24, 25 та 26 серпня.

Допрем’єрний показ, який відбувся 22 серпня, гості зустріли гучними оплесками, сподіваємося, що ця вистава полюбиться полтавському глядачеві.
Текст – Ольга Правденко

Фото – Ольга Матвієнко