Більше 300 митців театрального мистецтва з різних областей країни побували на гостинах у Гоголя

          Традиційно у перший тиждень квітня, а саме з 1 по 7 квітня на базі Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М. Гоголя відбувся IX Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя». Протягом тижня на гоголівській сцені виступило 7 колективів із семи різних міст — Києва, Коломиї, Тбілісі (Грузія), Миколаєва, Сум, Житомира та Дніпра.

Відкриття фестивалю відбулося у день народження славетного Миколи Гоголя, на якому був присутній заступник голови – керівник апарату Полтавської обласної державної адміністрації Микола Білокінь. Він привітав всіх присутніх зі святом і побажав довгих років життя фестивалю. Також виконав почесну місію – вручив посвідчення про присвоєння звання «Заслужений артист України» провідній актрисі театру, ведучій цього форуму Тетяні Любченко. Зустрічав же гостей кожного дня традиційно сам Микола Гоголь (артист Б. Чернявський) разом з героями своїх творів, вручаючи керівникам запашний коровай.
         Стартував фестиваль «В гостях у Гоголя» гала-концертом Національної оперети України «Bravo, l’Operette!». Її очільник — генеральний директор та художній керівник, народний артист України Богдан Струтинський, який нині є й головою Національної спілки театральних діячів України, наголосив: «колектив нашого театру любить полтавських глядачів, а Полтава може пишатися з того, що має такий потужний і важливий для гуманітарної політики України фестиваль, який єднає».

b_1200_700_16777215_00_images_archive_1.04.kuiv.jpg
        Вже другого квітня полтавська публіка насолоджувалася гуцульським дійством від акторів Коломийського академічного драматичного театру ім. І. Озаркевича під назвою «Анничка» за п’єсою «Дівчина на виданню, або На милування нема силування» (режисер — заслужений діяч мистецтв України Вадим Сікорський). Яскраве музичне дійство, де на сцені грали музики на національних інструментах, танцювали і співали, створило атмосферу українського села, де «з журбою радість обнялась», і де історія нашої Наталки Полтавки перетворилася на історію гуцульської Аннички. Адже І. Озаркевич зробив такий собі парафраз на І. Котляревського.

b_700_700_16777215_00_images_archive_2.kolannuchka.jpg
      У третій фестивальний день «В гостях у Гоголя» були особливі гості – колектив Тбіліського державного російського театру ім. О. Грибоєдова з виставою «Ревізор» (режисер – Автанділ Варсімашвілі). На виставу завітав Надзвичайний Повноважний Посол Грузії в Україні Михаїл Уклеба, який приїхав привітати земляків, засвідчити єднання грузинської та української культур.
       Вистава «Ревізор» стала неочікуваним відкриттям для полтавського глядача. Чекаючи традиційного прочитання відомого усім твору Гоголя, вони побачили авторський погляд, переосмислення всіх ключових моментів гоголівської п’єси. Не було тут комедії, була спроба показати всім нам наші гріхи, ницість людської натури, якій обов’язково прийдеться відповідати перед ревізором. Але ревізором не у буквальному сенсі, а в образному – адже ревізор наших душ чекає на нас не у цьому темному болоті, на дні колодязю, яке відтворюється художнім вирішенням вистави, а на небесах.
         — Для нас важливо було приїхати на Україну і показати свого «Ревізора», адже ми взагалі дуже любимо вашу країну, часто буваємо тут на фестивалях, — розповів режисер постановник вистави, художній керівник Тбіліського театру ім. О. Грибоєдова Автанділ Варсімашвілі. — У Полтаві вперше, приємно вражені гостинністю, теплотою, з якою нас зустрів колектив полтавського театру. А щодо нашої вистави, люди чекали від «Ревізора» комедії, але ж сам Гоголь писав Щепкіну – що це не комедія і не потрібно над цим сміятися. Я спробував подивитися на цей сюжет зовсім по іншому. Далі вже право глядача – чи сприйняти саме такого «Ревізова».

b_700_700_16777215_00_images_archive_3_tbilisi_revizor.jpg          Після гостей з Тбілісі естафету на гоголівській сцені перейняли актори Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії з виставою «Мертві душі» (режисер – заслужений артист України І. Славинський). Це один із творів Миколи Гоголя, до якого не часто звертаються режисери для сценічного втілення, порівняно з тим же «Ревізором» чи «Сорочинським ярмарком», тощо. Миколаївці показали полтавчанам свою версію, де здавалося б у білому (всі декорації та костюми у світлих тонах — сценографія М. Погребняк) стерильному світі живуть пройдисвіти, здатні на підлість, готові будь-якої миті обібрати ближнього свого. Але всі актори Миколаївського театру настільки переконливі в своїх образах, що мимоволі «включаєшся» в їхню гру, чекаєш, чим закінчиться наступна торгівельна суперечка з придбання «мертвих душ».

b_700_700_16777215_00_images_archive_1_mukolaiv.jpg

          Дивували цього року на фестивалі у п’ятий день перформансом «Шинель» від Сумського академічного обласного театру драми та музичної комедії ім. М. Щепкіна. Без жодного слова – лише танцем та пластикою актори, підвладні режисеру-постановнику дійства А. Вусику, змогли сучасною театральною мовою розповісти глядачам історію маленької людини. Сумський театр був вперше у Полтаві, але зміг своєї мистецтвом здобути собі прихильників, які у кінці дійства подарували аплодисменти акторам, і обов’язково прийдуть ще не раз на вистави цього театру.

b_700_700_16777215_00_images_archive_5.04.symu.jpg

         Зустрічі з полтавською публікою Житомирського академічного обласного академічного музично-драматичного театру ім. І. Кочерги, що показував комедію «Одруження» 6 квітня, передувала незабутня зустріч трьох колективів фестивалю напередодні. Сумський театр, відпрацювавши виставу, проводжав акторів Миколаївського театру, а на подвір’я готелю вже заїжджав колектив Житомирського театру. Це надзвичайно важливі моменти спілкування митців, адже з них народжуються нові мистецькі проекти, творча дружба між колективами. Адже фестиваль – це завжди нові враження не тільки для глядачів, а й для самих театралів, що з натхненням виходять на сцену, служать високій меті – популяризації театру, популяризації в даному випадку творчості Гоголя.

b_700_700_16777215_00_images_archive_6.04.zhutomur.jpg

        Завершився фестиваль 7 квітня балетом «Ніч перед Різдвом» Дніпропетровського академічного театру опери та балету. Запал, з яким виступали актори цього театру не залишив байдужим нікого в залі, тому після завершення дійства ще довго не вщухали аплодисменти для колективу. Оригінальний балет у постановці заслуженого артиста України О. Ніколаєва став феєричним останнім акордом ІХ Відкритого регіонального фестивалю театрального мистецтва «В гостях у Гоголя»—2017.
       Фестиваль «В гостях у Гоголя» цьогоріч став територією, де протягом тижня на гоголівській сцені виступали кращі колективи України і гості з Грузії. Більше 300 учасників, вистави яких побачило майже 4 тисячі глядачів, презентували розмаїття жанрових трактовок творів Миколи Гоголя. Завдяки цьому фестивалю можна зробити висновок, що сучасний театр надзвичайно по різному бачить Гоголя, але все ж таки він співзвучний часові, актуальний і цікавий глядачам.

        Ольга Коваленко,
        керівник літературно-драматургічної частини
        Полтавського театру ім. М. Гоголя