Благодійність полтавського театру на Донеччині

       Протягом 12 днів гоголівці показали 18 казок для дітей Слов’янського району та Маріуполя

      З 25 травня по 5 червня колектив Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Гоголя здійснив гастрольну поїздку на Донеччину з благородною місією – показом казки «Малюк та Карлсон» для дітей прифронтових територій. За дванадцять днів гоголівці за програмою Міністерства культури України «Український Донбас» відіграли вісімнадцять благодійних вистав, які мали змогу безкоштовно переглянути маленькі глядачі та їхні викладачі, батьки, бабусі та дідусі, у селах Слов’янського району, міста Маріуполя та селищі Старий Крим. Здійснення поїздки стало можливим за фінансування Департаменту культури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації та Міжнародного благодійного фонду «Центр соціальних проектів майбутнього».

Проїхавши майже дві тисячі кілометрів, колектив мав нагоду подарувати радість зустрічі з театральним мистецтвом більш ніж двом тисячам дітей у зазначеному регіоні. Діти, які знають, що таке страх війни, які здригаються від гучних звуків, які ще й досі знаходяться неподалік від бойових дій, щиро раділи добрій казці, грі акторів, спілкувалися з ними, фотографувалися та дякували за виставу.

Слов’янський район: радість зустрічі зі «старими» знайомими

У сільських будинках культури Слов’янського району на виступи полтавського театру збиралися усі мешканці села – від малого до великого, адже для них це була ще й нагода побачитись, поспілкуватись одне з одним.

- Ми знайомі з колективом полтавського театру з 2015 року, коли почали комунікувати з директором театру Олексієм Андрієнком та вирішили, що саме вистави для дітей гоголівців покажуть для наших діток, - розповіла начальник відділу культури та туризму Слов’янської районної державної адміністрації Олена Міляновська. – Це вже втретє цей чудовий колектив приїздить до нас, тому його вже знають в нашому районі, чекають на приїзд артистів, із задоволенням дивляться добрі гарні казки. Ми вдячні за таку можливість для нашого підростаючого покоління, бо для них надзвичайно важливо отримувати позитивні емоції, бачити професійний театр, адже не у всіх є можливість виїхати в інше місто. А тут театр приїздить до них, та ще й на благодійних засадах.

Почався гастрольний тур по Слов’янському району з села Билбасівка, далі були Райгородок, Маяки, Хрестище, Долина, Богородичне, Андріївка, Сергіївка та Черкаське, де діток привезли з семи сіл, що входять у цю об’єднану територіальну громаду. Кожна вистава «Малюк та Карлсон» (режисер – заслужений діяч мистецтв України Владислав Шевченко) у цих селах – це окрема історія, адже наскільки теплий прийом, наскільки щирі емоції від вихованих дітей отримували актори, настільки приємніше було кожного разу акторам виходити до них і сіяти «добре та вічне».

- Дітки нашої громади мали нагоду побачити професійне мистецтво – це рідко буває, а якщо й буває, то за великі гроші, - поділився враженнями після перегляду казки гоголівців Ярослав Батан, начальник відділу культури та туризму Черкаської селищної ради. – А тут така нагода для наших малюків – і безкоштовно. Полтавці вже не вперше в нас, ми приймаємо цих чудових гостей з великим задоволенням. На виставу завітало близько 350 дітей із усієї громади. Діткам дуже сподобалось, адже вони мають нагоду дивитися тільки аматорське мистецтво, яке існує у нас при громаді, діють народні колективи, самі ж дітки є учасниками вокальних, танцювальних та театральних гуртків. Гоголівці показали їм високе мистецтво, у них прекрасний акторський склад, дуже організована прекрасна команда. Сподіваємося, що ще побачимо цих професійних акторів у нас на сцені, і, можливо, якщо буде нагода, чекаємо цей колектив з виставою ідля дорослих.

Гоголівців вразила надзвичайна охайність та розбудова будинків культури у цих селищах. Кожна громада дбає про майбутнє покоління. Керівники цих закладів намагаються зацікавити молодь різними гуртками, розвивати їх як творчо, так і фізично. Так, наприклад, у селі Хрестище – Сільський будинок культури та спорту, де його керівник Олег Абдулмаліков, окрім творчих гуртків, створив ще й спортивні секції, облаштував спортивний майданчик поблизу, разом із благодійниками закупив спортивний інвентар.

- Діти повинні всебічно розвиватися, не сидіти постійно перед комп’ютером та телевізором, а приходити у клуб, дивитися вистави, створювати оригінальні речі, грати у теніс, більярд, підтягуватися, бігати на свіжому повітрі, спілкуватися з однолітками, - переконаний Олег Гусейнович. – Лише так можна виховати сучасне покоління, стати для них авторитетом, показати їм власним прикладом що добре, а що погано.

Маріуполь: нова територія для пропаганди українського театрального мистецтва

Окрім вже звіданого Слов’янського району, де гоголівці побували вже втретє (до того грали казки «Царівна Ква-Ква» та «Всі миші люблять сир»), колектив вирішив розширити географію показу благодійних вистав.

- Ми бачимо наскільки щиро сприймають наше мистецтво діти прифронтових територій, як вони потребують спілкування з мистецтвом, тому вирішили показати нашу казку «Малюк та Карлсон» ще й у Маріуполі, - розповів головний режисер Полтавського театру ім. М.Гоголя заслужений діяч мистецтв України Владислав Шевченко. – Звичайно, здавалося, мирна територія, але за 20 кілометрів – бойові дії, двічі на день ми проїжджали блокпост, але не зупинялися у своєму прагненні дарувати радість малюкам. Ці дорогоцінні моменти, коли ти бачиш щасливі очі задоволених дітлахів, коли вони посміхаються, підтанцьовують з Карлсоном та Малюком, аплодують та дякують за виставу - просто неповторні. Вони дають нам розуміння того, що театр може бути корисним, театр може пропагувати добро, цінність дружби, важливість українського слова та усвідомлення нас як єдиного нездоланного народу.

У Маріуполі гоголівці мали нагоду грати як у міських будинках культури, так і на відкритих площадках – у парках міста. Приємно, що батьки з дітьми у вихідні мають можливість гуляють містом, парками, в яких висаджені квіти, працюють фонтани, облаштовані зони відпочинку. Кожен майданчик був новим для гоголівців, але кожного разу нова зустріч завершувалася емоційними оплесками та подякою вдячних глядачів. У Маріуполі на казку гоголівців, яка відбулася на дев’яти локаціях, прийшло більше тисячі глядачів. Приємно, що перше знайомство з новими глядачами відбулося на високому рівні, тому сподіваємося на подальшу співпрацю.

Завершальним пунктом гастролей було селище Старий Крим під Маріуполем. Сценічним майданчиком стала актова зала Спеціалізованої школи з поглибленим вивченням новогрецької мови. На виставу прийшли малюки з садочка та пришкільного табору.

- Для наших дітей важливо було побачити виставу полтавського театру, вони зацікавлено спостерігали за героями, сміялися, - поділилася емоціями керівник пришкільного табору «Альтаїр» в Старому Криму Світлана Бушуєва. – Дітям дуже сподобалось, вони виходили із зали з сяючими очима, кричали «Браво» і «Дякуємо». Вистава цікава, повчальна, розважальна.

Замість післямови…

Гоголівці повернулися до Полтави сповнені емоцій та радості від спілкування з щирими дітьми Донеччини. Сподіваємося, що добра казка, театральне мистецтво, солов’їна українська мова, теплі почуття від зустрічі з Полтавським академічним обласним музично-драматичним театром ім. М.Гоголя залишаться в серцях наших театральних друзів прифронтових територій, стануть приємним спогадом, таким, яким ця поїздка стала для гоголців.

- Насправді перед гастрольною поїздкою на Схід мене переповнювали неоднозначні почуття, - розповів актор театру, виконавець ролі Карлсона Олександр Збаразький. – Спочатку була тривога перед незвіданим, здавалося, що потрапимо у щось невідоме, у щось чуже, що пов'язане саме із поглядами. Проте вже перші дні поїздки показали, що ми всі українці - від Заходу до Сходу! У нас незламний дух, непідробні емоції, які були яскравими при кожній зустрічі. Щодня ми зустрічали різних дітей, працювали на різних майданчиках, у різних залах, але всі і все стало по-своєму рідним і своїм. Донеччина вміє слухати і заряджати позитивом.

То ж, перефразовуючи Карлсона, ми полетіли з Донеччини до рідної Полтави, але обіцяли повернутися з новими казками, щоб знову і знову пропагувати українське мистецтво, добро та віру в майбутнє!..

Джерело: Коваленко О. /О.Коваленко// Полтавський вісник. - № 24 (1561). — 2019. — 13 червня.