День театру гоголівці святкували прем’єрою

 

       26 та 27 березня гоголівці презентували полтавському глядачу прем’єру музичної вистави «Опера жебраків». Розділити свято народження нової постановки з колективом завітали високоповажні гості – голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Головко, його заступник Микола Білокінь та начальник Управління культури Геннадій Фасій.

b_1200_700_16777215_00_images_archive_1golovkopremera.jpg
       Постановку «Опери жебраків» на полтавській сцені здійснив уже відомий нашим театралам режисер Сергій Павлюк, «Остання любов Гетьмана» якого стала найкасовішою виставою цього сезону. Після вистави на історичну тематику, режисер взявся за втілення «Опери жебраків» за твором Джона Гея у власній сценічній редакції. Хоча вона написана ще у 18 столітті, тематика її, як виявилося, надзвичайно співзвучна сучасності.
      — «Опера жебраків» — це красива сучасна вистава, можна навіть сказати мюзикл, де порушуються проблеми суспільного життя, розкривається тема батьків і дітей, де поруч із коханням є підступність і зрада, — розповів режисер вистави Сергій Павлюк. — Переглянувши виставу, хтось, можливо, усвідомить, що ми жебраки не у фінансовому плані, а жебраки духовно. Річ не в тому, ходиш ти до церкви чи ні, а в тому, що ніхто нині не поділиться шматком хліба, а якщо й поділиться, то зробить це не для бідної людини, а для галочки.
        Нову виставу режисер створив у співтворчості зі своїми колегами по херсонському театру – балетмейстером Юрієм Буссом та хормейстером заслуженою артисткою України Руженою Рубльовою. Просторове рішення, костюми – це робота головного художника полтавського театру Ірини Кліменченко, з якою Сергій Павлюк вже працював у «Останній любові Гетьмана».
       В «Опері жебраків» задіяні в основному молоді артисти театру — Олександр Бородавка, Тимофій Зінченко, Геннадій Продайко, Павло Васильєв, Тарас Краюха, Сергій Жмурко, Сергій Озерянко, Тетяна Беленька, Людмила Квашук, Аліна Жмурко, Юлія Орлова, Надія Карпова. Створюючи по декілька образів — жебраків, повій, констеблів, бандитів, у кожному з них вони переконливі, адже знаходять цікаві акторські пристосування. Саме у масових сценах, де кожен – це окремий персонаж, відображається зріз, в якому видно всі прошарки суспільства. Режисер філігранно підходить до вибудови цих сцен, де кожен знає, яка в нього задача, що хоче сказати глядачу, вийшовши до нього.
Завойовували кохання головного героя Меккі Ножа (Володимир Філатов) та любов глядача молоді актриси театру. Складні грані характеру, еволюцію від дівчинки, яку батьки оберігали від усього, до обманутої жінки, що наважується на вбивство своєї суперниці, стає на чолі банди, втілювала Лідія Кретова у ролі Поллі Пічем. Її суперницю в цьому любовному трикутнику – розбещену дівчинку, яку виховував тато – шериф Браун (Богдан Чернявський), і яка й виросла серед констеблів у поліцейському відділку, зіграла Юліана Терещук. Не обійшлося і без «колишнього» кохання – Дженні – у виконанні актриси Наталії Сизової, яка не змогла пробачити зради коханого, і видала Мака констеблям.
       Головні глядацькі овації дісталися подружжю Пічемів – Віталію Крапіві та заслуженій артистці України Маргариті Томм. Джеремі Пічем – комерсант, який «тримає» всіх «жебраків», заробляє на людських жалощах, і з вуст якого звучать найактуальніші і найголовніші ідеї вистави. Образ дружини Пічема у виконанні Маргарити Томм – зі смаком і жартівливими «фішками» додає комічності й іронічності дійству.
       «Опера жебрака» — це сатира на серйозні опери його часу. Тому й кожен музичний номер — це протиставлення, контраст до того, що відбувається на сцені, іронічне висвітлення подій. У виставі поруч із запальними танцями і співами, наступної миті – зраджують і вбивають, сваряться на весіллі й радіють, відправляючи людину на шибеницю. Завдяки такій контрастності «Опера жебраків» у гоголівців тільки на перший погляд така безтурботна і розважальна. Герої вистави — показують реальний світ через своє ілюзорне сприйняття: у деякий момент гіперболізуючи відношення до ситуації, в деяких — відсторонюючись, коментують їх.
        Нова музична вистава для гоголівців стала ще однією сходинкою до відкриття нових граней своїх можливостей, до продовження пошуку сучасної театральної мови для плідного діалогу з глядачем. Враховуючи театральну специфіку та намагання колективу підняти актуальні теми, вистава може зацікавити дуже широке коло людей. Побачити нове творіння гоголівців всі, хто ще не зробив своїх висновків, зможуть вже 10 квітня.

Ольга Коваленко

керівник літ-драм частини

Полтавського театру ім. М. Гоголя