Документальна драма. “Вій”. Перезавантаження

        У рамках Відкритого регіонального фестивалю “В гостях у Гоголя”, який традиційно вже 10-й рік поспіль проводиться в Полтаві до кожної річниці народження Миколи Гоголя, театральний колектив Чернігівського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка запропонував увазі глядача виставу “Вій. Докудрама”. На чернігівській сцені прем’єра відбулася 23 червня 2017 року.

        Докудрама “Вій” – це креативне втілення режисером-постановником, заслуженим артистом України Андрієм Бакіровим п’єси сучасної української драматургині Наталі Ворожбит. Використана лише фольклорна гоголівська фабула. Сюжетні ж події твору майстерно перенесені авторкою у сьогочасну реальність.

1 chernigov vij.jpg 

          Двоє французьких студентів приїздять в Україну на сільське весілля до “інтернет-знайомої” одного з них – Оксани. Хлопці несподівано опиняються у вирі неймовірних та містичних подій, які почасти знаходяться за межею об’єктивного усвідомлення, але торкаються потаємних духовних глибин, де приховані відповіді на сакральні питання: Чому так живемо?.. Який спадок залишаємо?.. Чи вміємо каятися, прощати і просити прощення… і не лише для своєї душі?.. Наталя Ворожбит переосмислює постать Оксани. Цей образ в осучасненій версії “Вія” несе в собі не зло, а пожертву.

 

        Авторські ходи складно передбачити. Вони, як і несподівані режисерські рішення, цікаві акторські знахідки, спрямовані на створення вражаючого, досить складного сценічного дійства, яке спонукає до роздумів.

 

          Мова вистави наближена до реальної, у ній багато грубих слів. Полтавський глядач відгукнувся на чернігівську інтерпретацію “Вія” оплесками, стоячи.

         Враженнями від вистави з “Трибуною” поділилася керівничка дитячої телевізійної студії “Разом”, заслужена журналістка України Наталя Святцева:
        – Спочатку не могла зрозуміти: Чому “докудрама”? А потім – мов блискавка. Документальна ж драма, бо настільки вона реалістична! Зубожіння матеріальне веде до духовного зубожіння. Й не лише окремих осіб, а й соціуму. І це потребує спокути. Хлопці-іноземці, один з яких має українське коріння, стали ковтком свіжого повітря для сельчан, певним перезавантаженням. Також прекрасна сценографічна робота! Вистава крутезна!

          Слід зазначити, що за постановку “Вія” Андрію Бакірову було присуджено найвищу відзнаку в галузі театрального мистецтва – премію ім. Леся Курбаса, 2018 року. А виконавиця ролі старої баби Соньки Любов Колеснікова з нагоди професійного свята та вагомий особистий внесок у розвиток національної культури та майстерність 26 березня отримала звання заслуженої артистки.

 

Джерело: Інтернет-видання "Трибуна. Автор - Тетяна Сушко, студентка “Школи сучасної журналістики”

 

https://tribuna.pl.ua/news/dokumentalna-drama-vij-perezavantazhennya/