Фестиваль "В гостях у Гоголя" розпочався грандіозним концертом

          27 березня, в Міжнародний день театру, в Полтаві грандіозним концертом розпочався Х Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва "В гостях у Гоголя".

         У своє професійне свято на сцену Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Гоголя вийшов практично увесь творчий колектив. Розпочали святкування з урочистостей: подяками та грамотами нагородили адміністративних співробітників театру, пишними квітами відзначили ветеранів сцени, які сьогодні брали участь у заході виключно в ролі гостей.

 

        А потім майже дві години безперестанку тривав концерт – арії, пісні, запальні танки, уривки з вистав, що є в репертуарі – гоголівці на славу постаралися влаштувати справжнє свято для театралів.

 

        Адже, як відзначили ведучі концерту, найголовнішим в театрі є глядач – саме для нього щовечора запалюють світло рампи та відкривають завісу, для глядача на сцені відбувається дійство, і без глядача театр – не театр.

 

       Фестиваль, на старт!


       І полтавському глядачеві відсьогодні суттєво "додалося роботи", адже протягом цілого тижня Полтава знову буде територією, до якої прикута увага всієї мистецької спільноти країни – тут розпочався ювілейний, Десятий відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва "В гостях у Гоголя". Цьогоріч фестиваль стартував з Міжнародного дня театру і завершиться 1 квітня, в день народження Миколи Васильовича Гоголя.
Фестиваль театрального мистецтва "В гостях у Гоголя" був започаткований понад десятиліття тому, але в деякі роки через певні обставини не проводився. Щорічною традицією вже стало відкривати захід 1 квітня. Утім, цьогоріч організатори дещо відступили від неї – адже в понеділок, 2 квітня, розпочинається Страсний тиждень, тому з етичних міркувань дати фестивалю перенесли.

 

       За роки проведення фестивалю "В гостях у Гоголя" на сцені полтавського музично-драматичного театру виступили понад 40 колективів, відбулося більш, ніж півсотні вистав, а фестивальні виступи побачили щонайменше 30 тисяч глядачів.

 

       Цього року своє мистецтво в рамках заходу, окрім полтавців, презентують колективи з Києва, Житомира, Чернігова та Миколаєва, що добре відомі полтавцям своїми виступами в попередні роки. Організатори фестивалю подбали про розмаїття не лише назв у афіші, але й жанрів фестивальних творів.

 

        Ідея фестивалю - гостинність


      Список запрошених на наступний фестиваль складають, готуючи попередній, розповідають представники оргкомітету. І якщо раніше організатори дозволяли собі дещо відступити від гоголівської тематики – запрошували кращі прем'єрні вистави колективів, то зараз основним критерієм і тематикою фестивалю залишається Гоголь. А основною ідеєю запрошення "В гості до Гоголя" – продемонструвати гостинність Полтавського краю.
        Щоб гідно прийняти гостей з різних куточків України, готуються практично протягом цілого року, адже треба продумати все до дрібниць – організаційні моменти, поселення та харчування учасників фестивалю. Ці витрати традиційно беруть на себе організатори, хоча приїзд на захід колективи здійснюють за власний рахунок.

 

        Цього року на проведення фестивалю виділили 210 тисяч гривень з обласного бюджету, таку ж суму виділили з власних надходжень театру. Окрім того, значну допомогу надали підприємства міста та області: виділені ними воду, напої, хлібобулочні та м'ясні вироби використають для харчування гостей фестивалю.

 

         Ідея фестивалю "В гостях у Гоголя" – запросити щиро, прийняти гостинно, презентувати наш край, подивитися театральний простір, показати трактування творів Гоголя, які залишаються актуальними
– розповіла завідувачка літературною частиною Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя Ольга Коваленко.

 

      До слова, як мінімум одна з полтавських туристичних агенцій ще з минулого року запровадила навіть спеціальний театральний тур до Полтави, в програмі якого не лише екскурсії історичними місцями Полтави, але й відвідини фестивалю "В гостях у Гоголя", що свідчить про високу цікавість українців до гоголівського фестивалю.

 

      Звісно, це створює ажіотаж навколо квитків на фестивальні вистави. Так, ще за три тижні від початку продажу практично всі квитки були розкуплені, попри спеціальну (підвищену на 20 гривень в зв'язку з організаційними витратами) ціну – від 50 до 130 гривень. Утім адміністрація театру запевняє, що планують продавати вхідні квитки без вказання сидячого місця – таку практику застосовують у дні особливо великих аншлагів, щоб до театральної зали змогли потрапити всі охочі подивитися вистави. А подивитися буде на що.

 

       Ювілейному фестивалю – гучну прем'єру


        В рамках фестивалю "В гостях у Гоголя" відбудеться прем'єра: 28 березня господарі заходу презентують трагедію "Страшна помста" за однойменною повістю нашого видатного земляка. Над втіленням цієї вистави працював добре відомий полтавцям по виставам "Остання любов гетьмана" та "Майстер і Маргарита" режисер Сергій Павлюк.
         На глядача чекає оригінальне прочитання гоголівського твору: містична історія перетвориться на зразок поетичного українського театру, що несе в собі глибинність традицій та певну сакральність. Протягом дійства, насиченого яскравою обрядовістю, автентичним співом та козацькою звитягою, разом з героями ми подорожуватимемо в потойбічний світ та назад.

 

        Цікаво, що ця постановка має один з найбільших бюджетів для Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя. Як розповів режисер театру Владислав Шевченко, лише на самі тканини та костюми витратили 100 тисяч гривень.

 

        Це дійсно найкраща вистава в сценічному оформленні, тому що ми раніше не дозволяли собі таких речей, завжди в чомусь обмежували. Зараз театр може це собі дозволити, бо є нова складова і новий розвиток
– зазначила т.в.о. начальника Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко.

 

        Ах, оперета!


       Другий фестивальний день, 29 березня, розквітне феєричним концертом Київського національного театру оперети "Весняні мелодії", режисером-постановником якого став народний артист України Богдан Струтинський.

 

       Хедлайнером, так би мовити, фестивалю і колективом, який буде в нас вже третій рік поспіль, залишається Київський театр оперети. Ми радіємо, що цей колектив настільки полюбив Полтаву і нашого глядача, настільки щирий і відкритий до подальшої співпраці. Ми дозволили їм представити концерт, бо для полтавців оперета є жанром, який поки що не представлений в репертуарі Полтавського театру, але має шалений попит
– пояснила Ольга Коваленко.

 

         Минулого року очільник колективу Богдан Струтинський зі сцени пожартував, що навіть якщо організатори фестивалю не запросять Київський театр оперети "В гості до Гоголя", вони все одно приїдуть на 10-річчя своїм чисельним колективом, який налічує близько 100 осіб.

 

       Один фестиваль – два "Вія"


        Цікавою несподіванкою для прихильників фестивалю стануть одразу дві вистави за мотивами повісті Миколи Гоголя "Вій" – твори навіть мають однакову відповідну назву. Цього року організатори допустили таку ситуацію, бо дуже вже хотіли показати різноманітність форм та засобів сучасного театрального мистецтва.
         Першою з них, 30 березня, глядач побачить виставу Чернігівського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка в жанрі документальної драми. Сценарій для вистави створила сучасний драматург, чиї твори відомі вже за межами України, Наталія Ворожбит. Режисером став заслужений артист України Андрій Бакіров – варто зазначити, що саме за цю постановку він отримав найвищу нагороду в галузі театрального мистецтва – Премію імені Леся Курбаса.

 

        Ми побачили цю виставу, самі будучи на фестивалі в Чернігові. Привезли свою виставу, побачили чернігівський "Вій" і вже просто не могли не запросити цю виставу до нас. Сподіваємося, що таке прочитання режисером Андрієм Бакіровим прийдеться до смаку й нашому глядачу – зазначила Ольга Коваленко.

 

         31 березня відбудеться друга вистава "Вій" – у виконанні акторів Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім. І. Кочерги в жанрі народної бувальщини від режисера Петра Авраменка. Бачення режисера – сучасний погляд на сюжет та сучасні засоби подачі драматургічного матеріалу.

 

       До нас їде "Ревізор"!


       Завершиться гоголівський фестиваль незвичайною виставою за твором "Ревізор" у виконанні Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру. Полтавським поціновувачам театралього мистецтва цей колектив добре відомий не лише по гастролям, але й по гоголівським фестивалям попередніх років. За словами організаторів, цей колектив отримав найбільше схвальних відгуків від глядачів. Полтавцям презентують "Ревізора" в незвичайній для цього твору трактовці – в авторській музичній інтерпретації   режисера Віталія Манжелія з оригінальною назвою "Інкогніто із…".
         Покази всіх вистав Х Відкритого регіонального фестивалю театрального мистецтва "В гостях  у Гоголя" відбуватимуться в приміщенні Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Гоголя. Якщо вірити адміністрації театру, шанс купити квиток та потрапити на вистави таки є, хоч і доведеться, ймовірно, сидіти на сходах або стояти вздовж стін. Також варто наголосити, що протягом всіх шести фестивальних днів вистави починаються о 18.00 годині.

 

 

 

Джерело: Інтернет-видання Полтава365, автор Ольга СТЕНЬКО, 28.03.2018.

https://poltava365.com/festival-v-gostyax-u-gogolya-rozpochavsya-z-grandioznogo-kon.html