Полтавські Дідусі Морози за мир у країні

 Сподіваюся, Вам усім цього року пощастить, адже всі ми віримо в дива, у те, що Новий рік настане, принесе казку. До мене казка прийшла трохи раніше, ніж свято, хочу поділитися нею. Зустріла трьох Дідів Морозів одночасно, тому пропоную –запатентуємо нову прикмету: якщо цього року зустрінеш трьох Дідів Морозів одночасно – буде вам мир, злагода і щастя.
Пропоную зустрітися з ними і вам. Об’єднує їх те, що вони працюють акторами у Полтавському академічному обласному музично-драматичному театрі імені М. В. Гоголя, а за велінням серця кожного Нового року стають Дідами Морозами. Для них – це магія і казка, в яку вони дозволили зазирнути і нам. Знайомтесь!

b_1200_700_16777215_00_images_archive_12872959.jpg

Перший Дід Мороз: «Дідусь Мороз повинен нагадати кожному його дідуся – лагідного, терплячого, усміхненого»
Добрий, щирий, привітний… Він повагом іде до своїх улюбленців – дітвори, яка його чекає, зустрічає галасом та усмішками. Він приходить до дітей в образі Діда Мороза вже понад 50 років, і кожного разу чекає цього моменту з нетерпінням. Адже Дід Мороз – це не робота, це стан душі, це можливість дарувати дітям казку.
Народний артист України Василь Голуб уперше перевдягнувся Дідусем Морозом ще тоді, коли був школярем. Йому причепили бороду, надягли кожуха і відправили до однолітків подарунки роздавати. Цей момент Василь Григорович згадує з усмішкою.
– Я навіть зараз не згадаю, що це за подарунки були, це ж 60-і роки, цукерки, мабуть, – розповів Василь Григорович. – Але більше пам’ятаю вже наступні свої походеньки. Я вже вчився в училищі, попросили прийти у музичну школу, привітати учнів з Новим роком. Мені начепили натуральну бороду, підготували до виходу. Я втік із цього свята через вікно… (сміється). Насправді я вийшов, привітав усіх, але не знав ні ігор, ні як поводитися з дітьми різного віку. Із досвідом уже зрозумів, як потрібно спілкуватися, як зацікавити, як поводитися, щоб кожного року вони чекали на справжнього Діда Мороза з подарунками з веселощами.
Василя Голуба-Діда Мороза знають у багатьох дитсадках міста, його оригінальний стиль роботи, головне в якому – доброта, ввічливість і терпимість.
– Як би не було важко, адже ти в кожусі, з бородою, ти повинен годинами танцювати з дітьми, вислухати їх, проявити терпимість, – переконує Василь Григорович. – Діти ставлять купу запитань, потрібно спокійно з ними розмовляти, але не піддаватися, постійно тримати дисципліну. Говорю з кожним, щоб вони відчули, що я розумію їх. Діти не бояться мене, і я переконаний, що Дід Мороз повинен нагадувати кожному його дідуся – лагідного, терплячого, усміхненого. Сучасні Діди Морози думають, що начепив бороду – і ти вже «справжній». Всі ми прагнемо сучасності, але креативний Дід Мороз – це не завжди добре, потім після таких «креативних» дуже важко прищепити дитині віру в добро.
Сам Василь Григорович із дитинства не знав про Дідуся Мороза. Зізнається, що ріс у маленькому селі, де не було телебачення, ялинку в домі не прикрашали. Але з дитинства залишилася проста приємна річ – очікування подарунків.
– Кожного року зустрічаюся з дітьми і хочу вам сказати, вони залишаються такими, якими вони є, – поділився Василь Григорович. – Діти однаково хочуть подарунків, із роками змінюються лише їхні потреби. Якщо раніше вони просили машину на дистанційному керуванні, тепер – планшети та телефони.
Поділився Дідусь Мороз і своїм маленьким секретом. Справа у тому, що привітання, ігри та загадки він придумує сам. Його оригінальні вірші добрі, завжди від щирого серця – як для малечі, так і її батьків.
– Дід Мороз – це не робота, це покликання, кожен повинен займатися справою, яка йому до душі, – переконаний Василь Григорович. – І хоча фізично я вже відчуваю, що не можу так весело проводити з дітьми час, танцювати з ними, стає важко через стан здоров’я, то моральний стан говорить зовсім протилежне – діти додають життєвих сил, вселяють віру в світле, щире, правдиве майбутнє. Так хочеться миру, злагоди, хочеться, щоб не було навколо неправди, щоб нам вільно дихалося в рідній країні поруч із нашими найріднішими людьми.

b_700_700_16777215_00_images_archive_did_moroz2.jpg

Другий Дід Мороз: «Хочу, щоб більше людей вірили у казку»
Спілкуватися з цим Дідом Морозом одне задоволення. На кожну фразу в нього є жарт або смішна історія, яка з ним трапилася. Заслужений артист України Володимир Морус за сумісництвом Дід Мороз із 1975 року.
– Доброта та любов до дітей – ось що головне, якщо ти хочеш виконувати місію Дідуся Мороза, – ділиться своїми спостереженнями Володимир Володимирович. – Мені приємно, що мій онук, якому 11 років, вірить у Діда Мороза. Я вам більше скажу, хочу, щоб не тільки він вірив, а й більше людей вірило у казку. Зараз надзвичайно складне життя, але ми повинні бути єдиними у своїй надії, вірити у краще, розуміти, що дива все-таки трапляються. Нині Володимир Морус-Дід Мороз рідше виходить до дітей, але не полишає цієї справи, адже без цього вже не може. «Всьому свій час» – полюбляє він повторювати, і переконує, що «він вже не той дідусь, що має сили бути веселим, кумедним, організувати дітей, а не просто прийти постояти». Повірте, Володимиру Володимировичу веселості не позичати, чого лише варті його загадки та фірмова міміка, що прочитується навіть з-під бороди. А головне – любов дітей, які з радістю фотографуються з ним, уважно його слухають.
– Сьогодні вже молоді актори переймають естафету і стають Дідами Морозами. Я дуже позитивно до цього ставлюся, у нас талановита молодь. Для них це певний етап акторської майстерності. Як ми змінюємося – змінюються і діти. Вони вже чекають Діда Мороза не лише, щоб із ним погратися, а найперше – щоб отримати подарунки, інколи навіть нічого для цього не зробивши.
Наостанок наш другий Дідусь Мороз поділився побажанням на наступний рік: «Побажання на 2015 рік одне – добробуту, аби Україна лишилася міцною, щоб Бог дав миру нашому народу, адже він на це, безумовно, заслуговує».

b_700_700_16777215_00_images_archive_did_moroz3.jpg

Третій Дід Мороз: «Дід Мороз – це стан душі, треба жити Дідом Морозом»
Трохи молодший за віком та за досвідом Дід Мороз Сергій Озерянко і сам вірить у цього казкового персонажа. Покликання допомагати справжньому Діду Морозу прийшло до нього вісім років тому.
– Добре пам’ятаю свій перший досвід, – згадує Сергій Володимирович. – Це був дитсадок, наймолодша група. Самі розумієте, діточки маленькі, вони як почали плакати, так 20 хвилин їх ніхто не міг заспокоїти. Потім почав вивчати дитячу психологію, напрацьовувати ігри, загадки, вірші. Дід Мороз повинен любити дітей до такого градуса, що коли приходить до них, усмішка повинна не сходити з його обличчя. Коли я йду до малят, я люблю кожного з них, вглядаюся у їхні обличчя. Це не те, що ось я, актор, повинен рухатись саме таким чином, говорити, як дідусь, так проводити ігри. Найперше – це повага до дітей, приязне ставлення до них, а потім вже акторська майстерність. У театрі багато хто пробує себе у цій ролі, але залишаються одиниці. Діти все відчувають, їх не можна обманювати, адже потім надзвичайно складно завоювати їхню довіру знову.
І хоча Сергій Володимирович аж ніяк не нагадує дідуся за віком, переконує: «Так, можливо, я й молодий для Діда Мороза, але Дід Мороз – це стан душі, треба жити Дідом Морозом, а не грати його. Бути добрим у житті, допомагати своїм близьким, радувати їх, завжди бути відвертим і привітним.
– Я у дитинстві вірив і зараз вірю у Діда Мороза і дітей в цьому переконую, – розповів Сергій Володимирович. – Навіть, якщо діти побачать, що я зняв бороду, кажу, що справжній Дід Мороз запізнюється, а я йому допомагаю роздавати подарунки, бо він не встигає до всіх завітати. Скажу більше, коли я почав виконувати обов’язки Діда Мороза, моїй доньці було 9 років, і вона почала розуміти, що не всі, хто ходить у червоному костюмі з бородою, – Діди Морози. Вона вірила, що справжній дідусь приходить уночі і приносить подарунки. Мені подобається в це вірити також.
Більше того, Сергій Володимирович вірить і кожного року в цьому переконується, що діти не змінюються
– Діти вірять у диво, у те, що каже їм Дід Мороз, – ділиться він спостереженнями. – Діти чисті, гарні, талановиті, потім їх просто ламає час, вони стають дорослими, гублять ці яскраві якості. Хоча, ви знаєте, багатьох дорослих Новий рік повертає у дитячий вік, більше того, я їх налаштовую на це. Новий рік – це час казковий, всі починають вірити побажанням, тому я на правах Діда Мороза хочу побажати всім нам мирного неба над головою. Криза мине, здоров’я буде, кожен знайде кохану половинку, народяться діти… Тільки все це нехай у нас буде у мирній країні.
Після таких побажань слова зайві… Лишається кожному з нас вірити у диво, чекати нового 2015-го щасливого року!

Джерело: Коло, № 52 (653), Ольга Коваленко, 25-31 грудня 2014 р.