Цьогорічні прем’єри гоголівців побачили у Чернігові та Ніжині

 

      З 26 по 31 жовтня 2017 року Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М. Гоголя взяв участь у двох театральних фестивалях — «Слов’янські театральні зустрічі» (м. Чернігів) з виставою «Майстер і Маргарита» та фестивалі жіночої творчості імені Марії Заньковецької (м. Ніжин) з виставою «Жінки».


      Підкорені полтавським прочитання «Майстра і Маргарити», або Бажаючих подивитися «Майстра і Маргариту» у Чернігові вистачило б ще на один аншлаговий вечір


        Фестивальна діяльність гоголівці за останні десять років стала одним із основних напрямків розвитку та самовдосконалення колективу. Визначилася мапа міст, в які заздалегідь ретельно готуються до поїздки полтавські театрали. Одним із фестивалів, на який гоголівці були запрошені одні з перших, став ХХV Міжнародний фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі» на базі Чернігівського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка. Організаторів мистецького форуму не лякав той факт, що до Чернігова гоголівці повинні вирушити всім творчим складом у кількості майже ста чоловік.  Адже «Майстер і Маргарита» (режисер – Сергій Павлюк) — наймасштабніша постановка останніх років, в якій задіяні всі артисти драми, балету, хору, і навіть оркестру.
      — «Майстер і Маргарита» — прем’єра цього сезону, що стала найкасовішою за всю історію театру, а в репертуарі вона лише з березня 2017 року! — зазначив директор Полтавського театру ім. М. Гоголя, заслужений працівник культури України Олексій Андрієнко. — Надзвичайно приємно, що квитки на неї в нас у Полтаві миттєво розлітаються, і нам доводиться ставити додаткові вистави. «Майстер і Маргарита» — це настільки масштабна вистава, що нам довелося окрім трьох автобусів з артистами, везти декорації до цієї вистави 20-тонною вантажною машиною. Добре, що у нас є такі давні добрі друзі, як колектив Заводу «Лтава» в обличчі керівника Сергія Олександровича Змієвця. Дякуємо їм, адже це саме вони надали нам свою вантажну машину на час гастрольної поїздки. Слова вдячності від колективу і міському голові Олександру Мамаю, який люб’язно погодився посприяти у тому, щоб гоголівці поїхали до Чернігова, і надав у наше розпорядження комфортабельний автобус, в якому зручно розмістилися наші артисти.
       Поїздка на фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі» запам’яталася гоголівцям щирим і теплим прийомом господарів, які ні на мить не залишали гостей. Гоголівцям випала честь завершувати цей фестиваль. Тож останній акорд – вистава «Майстер і Маргарита», бурхливі овації і багатогодинне спілкування з вдячними глядачами та колегами.
       — Наша дружба з колективом Чернігівського театру – це обмін творчим досвідом та приємне спілкування, ми радіємо успіхам один одного, чекаємо на нові зустрічі, — розповів директор полтавського театру Олексій Андрієнко. — Ми самі проводимо фестиваль і знаємо, як важко прийняти колектив у майже сто чоловік. Всіх треба розселити, нагодувати, надати комфортні умови для показу вистави. Тому нам надзвичайно приємно, що Чернігівський театр на чолі з прекрасними керівниками – директором, заслуженим діячем мистецтв України Сергієм Михайловичем Мойсієнком та художнім керівником, заслуженим артистом України Андрієм Бакіровим організували нам всі умови, щоб ми змогли достойно презентувати своє мистецтво чернігівському глядачу.
       Безсмертна класика, оригінальне прочитання, режисерська індивідуальність, переконлива гра акторів, масштабні декорації, дух епохи, в яку писався роман, висміювання «радянщини», вічна боротьба добра зі злом, покаяння та любов — це далеко не всі теми, якими насичена фантасмагорія «Майстер і Маргарита» гоголівці. Вистава складна і потребує часу на осмислення символіки та всіх меседжів, що закладені у постановці творцями. Та реакція залу була приголомшлива – оплески, вигуки «Браво», та схвальні відгуки у кулуарах театру. Надзвичайний подарунок приготували для колективу полтавського театру і господарі шевченківської сцени – у фіналі вистави вони презентували їм барельєф Гоголя, який гоголівці привезли у рідний театр і вже скоро помилуватися ним зможуть і жителі нашого міста.
         Ажіотаж з «Майстром і Маргаритою» полтавського театру був у Чернігові настільки потужним, що за декілька тижнів до вистави всі квитки було розкуплено. За час, що залишався до показу, квитки на цю виставу ще запитало стільки чернігівців, що їх би вистачило заповнити тисячний зал театру ще на один вечір.

       «Жінки» на жіночому фестивалі, або Як тонкий гумор та вічна теми дружби розчулила ніжинського глядача


       Міжнародний фестиваль жіночої творчості імені Марії Заньковецької – єдиний у своєму роді фестиваль на українській театральній мапі, який збирає вистави з центральним образом жінки. А жіночнішої вистави у репертуарі полтавського театру, ніж «Жінки», годі й шукати. І вже 30 жовтня цю роботу побачили ніжинці.

       Вистава «Жінки», прем’єра якої відбулася 30 вересня, стала спільною постановкою гоголівці і грузинського режисера Цицино Кобіашвілі (м. Тбілісі). Цікавим є той факт, що у Ніжині на цьому фестивалі колектив полтавського театру вже презентував виставу у режисерській трактовці Цицино Кобіашвілі у 2014 році - водевіль «Ханума». Вистава отримала «Приз глядацьких симпатій», надовго запам’ятавшись глядачам оригінальністю трактовки, тонким гумором та грузинським колоритом.
        — Полтавчан знають і люблять у Ніжині, — зазначив директор Ніжинського академічного обласного українського драматичного театру ім. М. Коцюбинського, заслужений працівник культури України Юрій Муквич. — Із цим колективом нас поєднує Гоголь і ще багато іншого. Ми знаємо, що наш глядач з радістю йде на вистави цього колективу, тому не могли не запросити їх на цей фестиваль.
        Цього року у фестивальній афіші, окрім полтавського театру, за прихильність глядачів змагалися театри з Коломиї, Києва, Чернігова, Львова, а також Румунії і Білорусії. Загалом фестиваль тривав одинадцять днів, кожного дня показуючи ніжинському глядачу новий колектив, нову сторінку пізнання сучасного театрального процесу різних міст і країн.     

        Полтавський театр виставою «Жінки» показав людям 21-го сторіччя як важливо за жартами бачити і цінувати прості речі – дружбу, сім’ю, традиції і не втрачати надії на краще. Тонкий гумор, філігранна гра акторів театру та лірична атмосфера «Жінок» стали ключовими моментами до розуміння, що інколи так важливо прислухатися до оточуючого світу і він сам підкаже вирішення проблем.

 

        Кожна поїздка для гоголівці – це ще одна сторінка в історію творчого зростання колективу. Тішить те, що полтавський театр має своїх прихильників в інших містах, і глядачі готові чекати гоголівців знову і знову у фестивальних рамках та у рамках гастрольних турів. Тож сподіваємося, що нові звершення та перемоги на творчому шляху ще попереду, як і нові статті про них

Джерело: Коваленко О. / О. Коваленко // Полтавський вісник. — 2017. — № 44 (1477). — 9 листопада.