«І якщо дуже захочеться щастя, ми з вами поїдемо в Крим!»

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/archive/images/den_teatry2.jpg/yalta_nagorodi.jpg'
There was a problem loading image 'images/archive/images/den_teatry2.jpg/yalta_nagorodi.jpg'
   
Ці рядки  літератора Іллі Сельвінського якнайкраще відображають настрій, з яким колектив Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. Гоголя вирушив на традиційні гастролі напередодні відкриття чергового театрального сезону. Днями трупа повернулася в Полтаву. Разом з акторами подорожував і кореспондент «ПВ».
«Театр. Чехов. Ялта.»
Про Полтавський театр знають далеко за межами нашої області, у багатьох відомих драматургів він асоціюється з високим професіоналізмом та неабиякими традиціями. Цього року театр, яким уже багато років керує заслужений працівник культури України, щирий фанат своєї справи Олексій Миколайович Андрієнко, став учасником одного з найбільших міжнародних фестивалів театрального мистецтва на теренах України «Театр. Чехов. Ялта». Цей фестиваль є визнаним у світі модерним проектом, це – творчий симпозіум професійних театрів, що включає в себе конкурсний показ кращих художніх досягнень в області міжнародного театрального мистецтва. Цього року оргкомітетом фестивалю отримано 49 анкет-заявок від театральних колективів 17 країн світу: Італії, Хорватії, Мексики, Іспанії, Естонії, Угорщини, Аргентини, Греції, Казахстану, Литви, Ізраїлю, Болгарії, Грузії, Чехії, Румунії, Росії та України. У результаті, організатори фестивалю обрали 12 спектаклів професійних театрів з України, Росії, Литви, Японії, Мексики, Ізраїлю та Грузії, які і були представлені до уваги театральної публіки. Великою честю для нашого театру стала участь у цьому святі.
Ялта зустріла нас добротною зливою, що, можливо, стало гарним знаком для театру. Дещо прохолодна та дощова кримська погода завадила акліматизації вдарити по полтавцям, що позитивно відбилося на самих акторах, адже пізніше усім нам все одно усміхнулося сонце і запропонувало поринути в обійми теплого Чорного моря.
На суд ялтинських театралів та високоповажного журі полтавці привезли свою фірмову виставу, міні-оперу «Наталка Полтавка». До речі, до складу журі увійшли такі провідні представники світового театрального мистецтва, як письменник-драматург Анатолій Крим, Президент асоціації «Золота Маска» (РФ) Георгій Тараторкін, Віце-президент Академії мистецтв України Ігор Безгін та інші, а головою суддів став відомий поет-драматург, народний артист України та заслужений діяч мистецтв України Юрій Рибчинський.
Дебют полтавського театру на сцені Ялтинського театру імені А. Чехова видався на славу: жодного вільного місця у залі, кожний присутній із захватом спостерігав за акторами та уважно слухав оперні арії у виконанні провідних артистів театру Василя Голуба, Маргарити Томм, Миколи Дудника, Сергія Озерянка та інших.
Кореспонденту «ПВ» вдалося поспілкуватися з одним із членів журі, письменником-драматургом Анатолієм Кримом. Анатолії Ісаакович зазначив, що ялтинський фестиваль дуже престижний, тож потрапляння полтавського театру є як великою честю для театру, так і великим плюсом для самого фестивалю.
– На жаль, раніше мені не доводилося спостерігати за грою полтавського театру, але я дуже добре знайомий з їхнім директором, він чудова людина. І сам театр справив на мене не менше враження, – говорить Анатолій Крим. – Україномовні театри – велика рідкість для міжнародних фестивалів. І це мінус, тому я дуже зрадів, що цього разу ми побачили україномовну та ще й класичну виставу. Окрім того, приємно, що з театру приїхало не декілька чоловік, а велика трупа з симфонічним оркестром.
За старання, майстерну гру та високий професіоналізм Полтавський театр імені М. Гоголя став лауреатом VI Міжнародного фестивалю театрального мистецтва «Театр. Чехов. Ялта» у номінації «За вірність традиціям класичного українського музичного театру».
На березі Чорного моря
Одним із головних факторів успішності нашого театру можна вважати дружність колективу, члени якого завжди намагаються бачити в усьому лише позитив і цим настроєм діляться з оточуючими. Подорожуючи в одному автобусі з акторами та оркестром, починаєш по-іншому дивитися на театр, адже завжди цікаво побачити не лише саму виставу, а й напружену підготовку до неї. Полтавцям для цього не потрібно багато часу, вони можуть за найкоротший строк підготувати будь-яку сцену до будь-якої вистави. Окрема роль у таких випадках припадає на монтажників та технічний склад театру: вони працюють як один злагоджений  механізм, який може знайти вихід у будь-якій ситуації.
Гастролі у Криму – це не тільки робота, а й невеличка відпустка для театру, адже жили полтавці у чудовому прибережному містечку Миколаївка. Що може краще надихнути на творчість, ніж чудове морське повітря та тепла солона вода, які разом здатні вигнати усі хвороби й сумні думки.
Південна столиця України
Попрощавшись із «містом щастя» Ялтою, наступні п’ять вечорів полтавський театр провів у Сімферополі. Саме там стартував VIII міжнародний театральний фестиваль «Кримський ковчег». Менш масштабний, менш яскравий за ялтинський, але не менш значущий для полтавського театру. Його також відкрили «Наталкою Полтавкою». Окрім «Наталки», полтавці зіграли ще такі видатні вистави, як «Безталанна», «Сватання на Гончарівці» «Лісова пісня». У заключний день сімферопольських гастролей кримський глядач зміг насолодитися «Вечором російського романсу» – новинкою полтавського театру. Окрім того, що полтавські актори зривали оплески на сцені Кримського академічного музичного театру, було організовано дві вистави для дітей «Царівна Ква-Ква». Одну з них актори зіграли у Сімферопольському НВК «Українська школа-гімназія», де, незважаючи на російськомовну більшість населення півострова, продовжують берегти та поширювати українську мову і традиції.
Завершивши свої гастролі у Сімферополі, полтавський театр рушив «підкоряти» місто-герой Севастополь. Кілька вечорів поспіль жителі та гості Севастополя, Бахчисарая і Балаклави мали змогу насолоджуватися живою музикою  у виконанні Полтавського симфонічного оркестру під керуванням головного диригента театру, народного артиста України Віталія Скакуна. Заслужена артистка України Маргарита Томм, солістка театру Вікторія Ягодка, соліст та актор театру Сергій Озерянко зачарували своїми голосами слухачів.
Прощаючись із Чорним морем
Із новими силами та гарним настроєм Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М. Гоголя входить у черговий театральний сезон. Олексій Андрієнко залишився задоволений кримськими гастролями, незважаючи на деякі складнощі.
– Загалом гастролі пройшли добре, – говорить Олексій Миколайович. – Звісно, цього року нас дещо засмутила прохолодна та дощова погода, що для Криму не характерно для цієї пори року. Але тепло, з яким приймав театр кримський глядач, повністю реабілітувало усі погодні негаразди. Нелегкі були гастролі, адже акторам іноді доводилося грати по дві вистави на день. Проте наша робота не залишилася марною, про це свідчить велика кількість грамот, дипломів та нагород, які ми привезли з Криму. До речі, зараз усі ці нагороди виставлені в холі нашого театру і всі глядачі, які завітають до нас найближчим часом, зможуть оцінити наші осінні перемоги.
Відтак, прощаючись зі спогадами про берег Чорного моря, театр буде радувати полтавського глядача своєю неперевершеною грою. Новий – 78-ий – театральний сезон уже стартував, тож нам залишається лише придбати білети на прем’єри та улюблені вистави. Насамкінець хочеться дещо перефразувати Іллю Сельвінського і сказати: «І якщо нам захочеться щастя, ми з вами підемо в театр!».

Володимир ОНІЩЕНКО "Полтавський вісник"

 


    yalta nagorodi  yalta dir

    gastroli nagorodi