Прем’єра в Полтаві: глядачі і актори на одній сцені – гоголівці показують «Марусю Чурай»

      Нова вистава за безсмертним романом у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай» представили на розсуд глядачів у Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. М.В. Гоголя. Допрем’єрний показ вистави відбувся 2 липня.


        Родзинка спектаклю – глядачі та актори на одній сцені. Гоголівці вдалися до прийому, коли глядач, як ніколи, близький до актора та ледь сам не бере участі в дійстві. Сто стільців розмістили на сцені по периметру. У центрі – невеликий подіум, на якому відбуваються головні події вистави, та де чи не увесь час перебуває головна героїня – Маруся Чурай. Глядач на сцені – це не новий театральний прийом, відомий він і нашому театру, та все ж, використовують його досить рідко. Адже такий метод значно скорочує кількість гостей, які прийшли на виставу. Сам спектакль триває лише годину 40 хвилин, без антракту. Проте за цей час розігрується справжня драма – кохання, підготовка до весілля, смерть, суд. І все це – під неперевершену музику у виконанні театрального оркестру, диригент Олександр Сурженко, який зробив всі аранжування народних пісень. Чисте, справжнє кохання Марусі до Гриця Бобренка не може залишити байдужим нікого та здатне розтопити навіть найчерствіше серце. А щирі емоції, з якими грають актори на сцені змушують вірити їм від початку до кінця.


       Варто зазначити, що гоголівцям пощастило втілити роман на сцені. Адже тривалий час Ліна Костенко не дозволяла жодному театру постановку роману на сцені.

– Зовсім недавно деякі режисери отримали дозвіл на постановку і Полтава спробувала теж. Ми зв’язалися з нею і вона благословила нас на постановку, – розповів Владислав Шевченко, головний режисер театру.
Поставити саме «Марусю Чурай» режисер хотів ще 4 роки тому, а постановочний період в театрі зайняв три місяці.
Поділився режисер і тим, як виник задум посадити глядачів на сцену.

– Станіславський казав: «Чим дивувати будете, панове режисери?» Тобто, режисер має постійно знаходити якісь нові прийоми. Прийом посадити глядача на сцені далеко не новий. Спробували, дай Бог, буде все гаразд, – говорить Владислав Шевченко. – Зараз у нас сто стільців на сцені, сподіваюсь, додавати їх більше не будемо. Ірина Клименченко, головний художник театру лаконічно, стильно і в одній кольоровій гамі оздобила сцену. Мені дуже сподобалося.

         Формат вистави – глядачі і актори на одній сцені лишать таким і надалі.

         Анна Денисенко, виконавиця глибоко драматичної ролі Марусі Чурай, поділилася враженнями від роботи.

– Одна із складнощів цієї ролі була в тому, що в мене дуже мало партнерів, немає декорацій, реквізиту за що можна сховатися. З першої сцени у суді, коли Неллі Ножинова, народна артистка України, мама Марусі, читає свій монолог на захист доньки, а я мушу стояти нерухомо, не видавати ніяких емоцій, але сльози навертаються просто самі собою. З Олександром Бородавкою, ми граємо любовну пару у багатьох виставах, у нас такий тандем, що ми відчуваємо один одного по погляду, по подиху. Ще мій партнер Тимофій Зінченко, мій одногрупник, з яким ми граємо ще із студентських років. Це неперевершений актор, який заряджає своєю харизмою та енергетикою, – розповіла Анна Денисенко.

           Не менш драматична та глибока роль була в Ольги Чернявської, яка зіграла Галю Вишняківну, до якої після наполягань та нарікань матері, зрештою посватався Гриць. Вона, щиро покохавши Гриця Бобренка, стала по-суті жертвою обставин. Ольга Чернявська майстерно втілила її образ.


– Близькість глядача ускладнює момент існування на сцені – немає бар’єру. Але в такій формі мені навіть легше – відбувається повне проживання, не можливо бути стриманішим, – розповіла акторка.


      У цьому театральному сезоні виставу «Маруся Чурай» покажуть лише 4 липня. Усі квитки вже розкуплені. Подивитися спектакль глядачі зможуть вже в новому 84-му театральному сезоні, який відкриється у вересні.

b_1200_700_16777215_00_images_archive_marysia_kolo.jpg

Джерело: Інетернет видання "Коло". Автор - Ольга Правденко. 4 липня 2019 р. Доступ за посиланням