Протягом тижня на полтавській землі «В гостях у Гоголя» дарували своє мистецтво кращі театри України

      З 1 по 8 квітня, вісім вечорів поспіль на сцені Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру панувала творча атмосфера на театральному фестивалі "В гостях у Гоголівців".

     Саме у ці квітневі дні гоголівці вже ввосьме запросили кращі театральні колективи на Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя». Хоча цього року назва його дещо видозмінилася, і жартома стала звучати як «В гостях у гоголівців». Це пов’язано з тим, що колектив полтавського театру, якому 1 травня виповниться 80 років із дня заснування, відсвяткував свій ювілей уже в рамках фестивалю.

     На гоголівській сцені виступали колективи з Житомира, Кіровограду, Чернігова, Коломиї, Херсону, Миколаєва та Києва, загальна кількість представників яких склала майже чотириста чоловік. Такий масштабний мистецький форум став платформою для обміну досвідом, професійного спілкування та налагодження нових творчих зв’язків.

      Кожного дня театральні колективи зустрічав сам Гоголь (артист Тимофій Зінченко), який частував гостей короваєм і бажав гарної вистави, козаки - з прапорами України і Полтавської області та з гербами кожного міста, представленого у цьогорічному фестивалі. Після такого театралізованого дійства й розпочиналися покази фестивальних вистав.

      - Для нас проведення фестивалю, що став мистецьким брендом Полтавщини – знакова подія, - розповів директор Полтавського театру ім. М.Гоголя, заслужений працівник культури України Олексій Андрієнко. – Ми зустрічали колег, друзів, обмінювалися позитивними враженнями, професійним досвідом. Ми вдячні, що обласне керівництво фінансово допомогло у проведенні цьогорічного фестивалю. Також до цього мистецького форуму нам вдалося залучити спонсорів, які допомагали як продукцією для частування колективів-учасників, так і коштами на виготовлення подарунків та друкованої продукції. Фестиваль це унікальна нагода для колективів розширюються свої творчі зв’язки, для глядачів – збагатитися духовно, побачити, в якому руслі розвивається сучасне театральне мистецтво.

      Уже традиційно, 1 квітня - у день народження Миколи Васильовича –фестиваль починається виставою саме за його твором. Тому й відкривати восьмий фестиваль пощастило театральним колегам гоголівців із Чернігівського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка музичною виставою «Ніч перед Різдвом». Як зазначив художній керівник театру, заслужений артист України Андрій Бакіров: «Фестиваль – це своєрідна перевірка нашого колективу на іншого глядача, так сказати гра на чужому полі. Хоча й виступаємо у друзів у гостях, повинні призвичаїтися до нових умов. Це дуже корисно».

     Та доки актори призвичаювалися до гоголівської сцени, полтавський глядач устиг оцінити оригінальну, з тонким гумором, прекрасними гоголівськими персонажами і музичними пасажами, чаруючу виставу, що була схожа на казку.

      На зміну Гоголю у другий фестивальний день на сцені вирувала нестримна пристрасть та жага до волі від Кіровоградського академічного музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького. Свою трактовку відомої п’єси М. Старицького «Циганка Аза» представив на театральному кону головний режисер кіровоградського театру Євген Курман. Історія кохання, свободи вибору та поклику крові на очах у глядача переростала у трагедію. Така безтурботна, весела Аза (артистка Олеся Бушмакіна) на початку, і така рокова і безжалісна наприкінці. На такому ж контрасті у виставі існує й музичний звукоряд – українські народні мелодії щораз обривають запальні циганські пісні.

      - Нам приємно виступати на цій сцені, - зазначив головний режисер Кіровоградського театру ім. М. Кропивницького. – Адже Полтава для усіх українських акторів була і залишається першою сценою, де завдяки Івану Котляревському був започаткований український професійний театр.

      Темпераментну постановку кіровоградського театру полтавський глядач зустрів щирими оплесками.

      Завітали на цьогорічний фестиваль і постійні його учасники – колектив Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича. В їхньому виконанні глядачі побачили виставу «Боа констріктор» за Іваном Франком, яка десять років поспіль живе у репертуарі цього театру. Глибоко переосмисливши історію про Германа Гольдкремена (Зіновій Симчич), який зміг вирватися з тенет бідності і досягти матеріального статку, візуалізували актори цього театру. На тлі сірості й порожнечі, обману й підступності, виринають долі окремих людей, які повсякчас зливаються з загальною масою, утворюючи народ, який приречений на страждання. Світлою плямою вистави став образ дівчини в білому (Мирослава Воротняк) – інколи уособлення совісті, інколи долі, а інколи й смерті.

      Філософська нота звучала і наступного фестивального дня у виставі «Страсти по Торчалову», у виконанні акторів Миколаївського академічного художнього драматичного театру. У простих декораціях – біля трьох ліжок і за одним столом - герої вистави пригадували свій найтяжчий гріх, а разом із тим - все життя, свої помилки, яких вже не виправиш, людей, яких вже не повернеш.

      - Тематика вистави – життя, вона об’єднує глядачів і приваблює їх вже протягом 14 років, скільки існує спектакль, - розповів режисер вистави, виконавець головної ролі Торчалова народний артист України Василь Остафійчук. – Я не режисер, але коли прочитав п’єсу, захотів її поставити. І дякуючи художньому керівнику Миколі Кравченку, який повірив у мене, відбулася ця постановка. За ці роки тричі змінювався склад усіх виконавців головних ролей, окрім мене. З новими акторами вистава наповнювалася новими фарбами. Тому вона живе й досі.

      Фестивальну естафету миколаївський театр передав Житомирському академічному українському музично-драматичному театру ім. І. Кочерги, колектив якого презентував «Украдене щастя» І. Франка - у сучасному жанровому моделюванні у стилі етно-модерн з унікальною музикою відомого українського гурту «Даха Браха». Ця вистава вразила глядачів образним вирішенням, де за кожною деталлю крилася розгадка візуального ряду.

       До розгадки інтелектуальних загадок спонукала і режисура Сергія Павлюка у трагіфарсі «Ромео і Джульєтта» Херсонського академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Куліша, яку представили на суд глядача на шостий фестивальний день. Шекспір у трактуванні херсонського театру – це наближена до сучасної молоді історія, де поруч із коханням на перший план виходить ворожнеча і неможливість примирення між двома сусідами. Ніщо не нагадує? І таких паралелей у виставі вдосталь. Тому після смерті шекспірівських героїв, режисер оживляє їх і поєднує шлюбом в іншому світі, натякаючи при цьому, що за всією метушнею, брудом й непотрібною інформацією, забуваємо бачити і чути найрідніших.

      Атмосфера задумливості й філософських роздумів розвіялася з яскравою музичною оперетою «Сорочинський ярмарок» від колективу Національної оперети України у постановці народного артиста України Богдана Струтинського. Вже воістину народні кум Цибуля, Солопій, Хівря, Афанасій Іванович та інші, звеселяли полтавську публіку жартами, піснями та танцями. Багатопланові писані декорації, масштабне народне дійство, масові сцени, в яких неодмінно відчувався дух невгамовного, галасливого ярмарку - такого близького за енергетикою і настроєм нам, землякам Гоголя.

      На цьому свято не закінчилося, адже восьмого квітня відбувся концерт , приурочений 80-річчю від дня заснування полтавського театру. Цього вечора гоголівці дарували своє мистецтво глядачу, які навзаєм віддали акторам свою любов, що відлунювала оплесками.

      80-річний ювілей разом із гоголівцями прийшли розділити голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Головко, начальник управління культури Геннадій Фасій та міський голова Олександр Мамай. Приємним моментом свята стало вручення Почесного звання «Заслужений артист України» провідному актору полтавського театру Олександру. Також з нагоди свята та за вагомий внесок у розвиток культури очільники області та міста нагородили працівників театру почесними грамотами та подяками. Ще одним подарунком стало нагородження Архієпископом Полтавським та Кременчуцьким Федором орденом Миколая Чудотворця директора театру – заслуженого працівника культури Олексія Андрієнка та орденом Георгія Побідоносця народного артиста України Василя Голуба.

      Святковий концерт «Гоголівцям – 80!» став завершальним акордом VIII Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «В гостях у Гоголя». На згадку про цьогорічний мистецький форум у Полтаві кожен колектив отримав символ фестивалю – барельєф Гоголя та диплом, а кожний учасник - смачненький пряник на честь 80-річчя полтавського театру, якими частували гостей гоголівські персонажі.

      І як зазначив народний артист України Богдан Струтинський: «Фестиваль – це ознака високого культурного рівня міста, в якому його проводять». Тому, будемо сподіватися, що й у наступному році обов’язково відбудеться Дев’ятий фестиваль «В гостях у Гоголя».

Джерело: Коло, Ольга Коваленко, 18 квітня 2016 року. 

http://kolo.poltava.ua/reaktsiya-gromadi/protyagom-tizhnya-na-poltavskii-zemli-v-gostya-u-gogolya-daruvali-svoe-mistetstvo-kraschi-teatri-ukrayini-31568.html