У Полтавському театрі — прем’єра! «Ревізор», панове!

b_1200_700_16777215_00_images_archive_2revizor.jpg 

      27 березня, в Міжнародний день театру, в Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М. В. Гоголя панувала особлива прем’єрна атмосфера, адже цього дня гоголівці винесли на суд глядачів безсмертну комедію «Ревізор» нашого геніального земляка Миколи Гоголя.

       Перед початком вистави у фойє другого поверху молоді актори привітали зі святом акторів-ветеранів, корифеїв театру, які своїм самовідданим служінням Мельпомені прославляли полтавську сцену. Після урочистого моменту як вельмишановану публіку їх запросили до зали для перегляду вистави.

      Прем’єрну постановку здійснив добре відомий полтавцям режисер, заслужений діяч мистецтв України Юрій Кочевенко. Він сподівається, «що Гоголь не розгнівається за таке самонадіяне зухвальство, а глядач оцінить нове прочитання цього твору». «Ревізор» на сцені полтавського театру — це зовсім новий погляд на таємничого Гоголя. Тут люди — ніби привиди, вони ладні за командою вигукувати «Ура!», вислужуватися перед вищими чинами, відкрито давати хабарі під музику великого Шнітке.

      Навіть періодична поява двох величезних, трохи кумедних, пацюків надавала окремим сценам певної завершеності і символічності, адже алегорія завжди надихає на роздуми і проведення паралелей. Це своєрідний гоголівський світ, де кожен персонаж має свою чітко виражену лінію, кожен чиновник — сучасний прототип. Але за свої вчинки завжди доводиться відповідати, тому режисер змінює жанр: у трактуванні гоголівців комедія переростає в трагікомедію, адже завершиться все майже божевіллям Городничого (заслужений артист України Володимир Морус) і знаменитою німою сценою…

     Оригінальний режисерський почерк маестро відчувається, насамперед, в умінні розкрити творчий потенціал акторів, завдяки чому грані їхнього таланту заграли новими яскравими барвами. Зокрема, Хлєстаков у виконанні Віталія Крапіви — то режисерська знахідка! Неочікувана, в чомусь, можливо, суперечлива, але ж яка цікава і талановита.      

       Мінімалістичний, надзвичайно лаконічний простір вистави створила художник-постановник Ірина Кліменченко.

       Того дня хвилювались за кулісами режисер і актори, завмерла в очікуванні початку прем’єри полтавська публіка, і це було своєрідним дежавю, адже 179 років тому, 19 квітня 1836 року, в Петербурзі на сцені Александрінського театру у присутності коронованих осіб відбулась прем’єра комедії «Ревізор». І так само разом з акторами хвилювався у своїй ложі її геніальний автор.

        Прем’єра — це завжди свято, а в наш нелегкий час — це ще й камертон, рівень і результат творчого процесу в театрі. І це прекрасно! Тільки прикро від того, що комедія «Ревізор» актуальна в Україні сьогодні як ніколи, наче не минуло майже двох століть із моменту її написання.

b_700_700_16777215_00_images_archive_revyzor.jpg.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерело: Вечірня Полтава. № 13 (1153), 1 квітня 2015 року. Тетяна ЧУМАКОВА
Фото Ольги КОВАЛЕНКО