Закордонна фестивальна подорож гоголівців, або Дві нагороди для «Едіт Піаф» на V Міжнародному фестивалі «Схід-Захід»

       З 22 по 30 квітня у місті Кракові відбувся V Міжнародний фестиваль українських театрів «Схід-Захід» (Польща), на якому Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М. Гоголя презентував мюзикл «Бог є любов, Едіт Піаф» (режисер – заслужений діяч мистецтв України Владислав Шевченко). Колектив гоголівців був запрошений разом із 17-ма колективами-часниками з України (Київ, Чернігів, Харків, Івано-Франківськ, Рівне, Хмельницький, Чернівці), Вірменії, Угорщини, Польщі та Німеччини. Кожного дня у рамках фестивалю було показано по дві-три вистави конкурсної програми аматорськими і професійними театрами. Виступ полтавського театру відбувся на головній сцені театру Гротеску, залишивши приємні враження від побаченого у глядачів та членів журі.

      Повернулися гоголівці до рідної Полтави не лише з гарним творчим настроєм, а й з нагородами — Маргарита Томм отримала диплом за «Кращу жіночу роль», мюзикл «Бог є любов, Едіт Піаф» визнано кращою музичною виставою.

b_1200_700_16777215_00_images_archive_1_krakiv_edit.jpg     

       — Кожна вистава, яку презентуємо на фестивалі «Схід-Захід» – це історія окремого колективу, окремого міста, але це все театр, який об’єднує нас всіх у прекрасному місті Кракові, — зазначила організатор і директор фестивалю українських театрів Надія Мороз-Ольшанська. — Я надзвичайно рада, що колективи подолали більше тисячі кілометрів, щоб привезти своє мистецтво, чекали з нетерпінням зустрічі з нашим глядачем. Мені приємно, що наші учасники говорять, що приїздять до Кракова на цей фестиваль для спілкування та пошуку нових творчих знайомств, які надалі знаходять втілення вже у подальших спільних проектах.

        Надзвичайно творча атмосфера, спілкування з колегами, обмін досвідом та перегляд конкурсних вистав, сприяли мистецькому збагаченню учасників і стали підґрунтям для подальших культурних зв’язків.

        Словами мистецький захват не передати, але все ж наші гоголівці хочуть поділитися з вами частинкою вражень від фестивалю «Схід-Захід»:


       Владислав Шевченко, заслужений діяч мистецтв України, режисер вистави:

      «Фестиваль «Схід-Захід» — це нові можливості для полтавського театру інтегруватися у європейську театральну спільноту, показати високий рівень розвитку українського театру. Надзвичайно приємно, що ми мали нагоду бути у Кракові протягом всього фестивалю, подивитися вистави інших колективів, поспілкуватися з колегами, погуляти містом, знайти натхнення на нові творчі проекти. Ми вдячні директору Департаменту культури та туризму Полтавської облдержадміністрації Валентині Вождаєнко та адміністрації нашого театру на чолі з директором Олексієм Андрієнком, які знайшли фінансову можливість відправити колектив на міжнародний фестиваль «Схід-Захід»».


       Маргарита Томм, заслужена артистка України:

       «Наш колектив надзвичайно зібраним був у цій поїздці, всі одне одному допомагали. Ми відпрацювали злагоджено: світло, звук, актори, балет, тому що всі працювали на результат. Надзвичайно зворушливо було бачити після нашої вистави сльози на очах волонтерів, глядачів, розуміти, що мова мистецтва –універсальна. І не потрібно польських титрів, пояснень, адже була «жива» емоція, обмін енергією. Організаторам окреме спасибі, адже все було зроблено для учасників – культурна програма, спілкування, екскурсії, обіди в центрі міста, де відкривалися чудові краєвиди на головну площу».


      Оксана Юрковська, помічник режисера:

      «Вразила фантастична гостинність та відкритість поляків, працівників Театру Гротеска, нашого координатора та чарівної берегині нашого колективу у Кракові Люби Орел; точність пересування міського транспорту, коли трамваї та автобуси ходять з щосекундним дотриманням графіку. Тому ти без проблем можеш дістатися в будь-яку точку Кракова, вчасно потрапити на вистави та на екскурсії».


        Богдан Сітарчук, артист балету:

       «Найперше, хочеться наголосити на професіоналізмі польської сторони, яка ретельно підійшла до питання розселення, харчування та забезпечення комфортних умов для знайомства не тільки з творчим матеріалом театрів-учасників, а й з цікавими місцями господаря цього фестивалю – прекрасного міста Кракова».


        Лариса Йова, художник по світлу:

       «Ця поїздка була надзвичайною! Найбільше запам’яталася душевність волонтерів, які ні на мить не залишали нас, показували місто, координували пересування від театру до театру, допомагали порозумітися з працівниками театру, де мали грати виставу. Довго пам’ятатиму архітектуру старих будівель, величність храмів та небесні звуки органу».


        Ірина Продайко, артистка балету:

       «Працювати на основній сцені Театру Гротеску було надзвичайно хвилююче. Добре, що колеги всі були поруч, підтримували, тому з радістю працювали для глядача, хотіли донести, що полтавський театр вартий того, щоб бути представленим на міжнародному фестивалі. Приємна компанія, душевність волонтерів і казкові визначні пам’ятки міста запам’ятаються на довгі роки».


     Дмитро Денисенко, артист балету:

     «Мені здається, що добре було б частіше їздити на такі фестивалі і набиратися нових сил. Така подорож надихає на нові творчі справи. Емоцій дуже багато, їх не вимовити словами. Кожного дня у свідомості спливають все нові й нові спогади».

      Богдан Чернявський, провідний актор театру, в якого після поїздки навіть бажання писати вірші з’явилося:
«…Ті дні фестивальні
Сняться мені щоночі,
Хочу в потяг Полтава-Краків,
Я до фестивалів охочий».

         І це не дивно, бо всі творчі люди охочі до нових мистецьких вражень. Мені залишається лише підсумувати, що творча поїздка на V Міжнародний фестиваль українських театрів «Схід-Захід» виявилася не лише мистецько-пізнавальною, але й корисною. Адже після перегляду вистав, обговорення їх проходило у прекрасній зоні відпочинку, поблизу мальовничого озера, де на запашній траві не знайдеш сміття, розгойдуються справні гамаки, спілкуються біля багать усміхнені люди. Все для комфорту, для можливості відпочити від буденності і відчути красу природи, яка надихає на нові творчі звершення.

 b_700_700_16777215_00_images_archive_2_krakiv_edit.jpg

Джерело: Коваленко О. / О. Коваленко // Полтавський вісник. — 2018. — 10 травня.